Ordulu Emin'in "Kurtuluş" Tarihi

Kod ismi kullanması sayesinde 12 Eylül’ü yakalanmadan atlattığını söyleyen “Ordulu Emin”, sadece 1970’lerin değil, 80’lerin ve sonrasının devrimci sosyalist mücadele ortamının canlı bir tasvirini yapıyor. Bir o kadar da samimi bir muhasebesini…
Anne babasının yanında sigara bile içemeyen, evin sakin çocuğu olan benim; silahtan, polisten, kavgadan uzak durmam, yanına bile yaklaşmamam gerekirdi. İşin aslı korkuyordum. Polise yakalandığımda dizlerim titriyor, neredeyse birbirine çarpıyordu. Ama polisten kurtulduğumda aynı şeyleri yine yapıyordum. Faşistlerle kavgaya giderken içime bir korku giriyor, ama bu benim oraya gidip kavga etmeme engel olmuyordu. (…) Kendi yaşadıklarımdan anladığım kadarıyla cesaret korkmamak değil, yapacağını korka korka yapmaktır. Belki de başkaları hiç korkmuyordur. Bilmiyorum. Ben korkuyordum, ne ki korku beni mücadeleden alıkoymuyordu.
 
“Kurtuluş Tarihi” başlığı, hem bireysel ve toplumsal bir “kurtuluş” özlemini, bir özgürleşme mücadelesini anlatıyor: 1970’lerin sosyalist hareketi içinde yer almış bir gencin “sıradan” bir militan olarak hikâyesi… Hem de dönemin siyasal hareketlerinden Kurtuluş’un hikâyesini anlatıyor bu başlık.
 
Kod ismi kullanması sayesinde 12 Eylül’ü yakalanmadan atlattığını söyleyen “Ordulu Emin”, sadece 1970’lerin değil, 80’lerin ve sonrasının devrimci sosyalist mücadele ortamının canlı bir tasvirini yapıyor. Bir o kadar da samimi bir muhasebesini…
Samsun, Alaçam, 1955 doğumlu. İlk ve ortaokulu Alaçam Yenice Köyü’nde, liseyi Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde parasız yatılı olarak okudu. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü’ne (bugünkü adıyla İletişim Fakültesi) girdi. Siyasi faaliyetlerini işçi sınıfı içerisinde sürdürmek amacıyla okuldan ayrıldı. Alibeyköy, Eyüp, Kâğıthane bölgesindeki çalışmalarından sonra Cevizli Tekel Direnişi’ne destek için Cevizli bölgesine geçti. 12 Eylül askerî diktatörlüğü sonrasında da buraya yerleşti. 2002-2009 yılları arasında arkadaşlarıyla birlikte Katılımcı Maltepe adıyla yerel bir gazete çıkarttı. Yine bu yıllardan itibaren Demokratik Toplum Partisi ilçe örgütünde çalışmaya başladı. 2007 yılında DTP’den Maltepe Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu. Evli ve iki çocuk babası.
Kitabın Adı Ordulu Emin'in "Kurtuluş" Tarihi
ISBN 9789750518089
Kapak Yılmaz Aysan, Ankara, 1978 (Afişe Çıkmak, s. 246, İletişim Yayınları, 2013)
Yayın No İletişim - 2195
Dizi Anı - 67
Alan Tarih
Sayfa 259 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 220 gr
Perakende Satış Fiyatı 8,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2015
Yazar Memet Kara
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Fatih Duman
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset