Olduğu Gibi
Rus Biçimi Sosyalizm

Çıkardığı Tan gazetesinin bir provokasyon sonucu yakılmasının ardından yurtdışına çıkan ve uzun yıllar Sovyetler Birliği’nde yaşayan Sertel’in, başta Azerbaycan, Asya cumhuriyetlerine ilişkin ilginç gözlemleri.
Çıkardığı Tan gazetesinin bir provokasyon sonucu yakılmasının ardından yurtdışına çıkan ve uzun yıllar Sovyetler Birliği’nde yaşayan Sertel’in, başta Azerbaycan, Asya cumhuriyetlerine ilişkin ilginç gözlemleri. Sertel Sovyet deneyini tarım, kolektifleştirme, ekonomik büyüme, cumhuriyetler üzerinde kurulan baskı, din, aile, kadın, eğitim gibi konular açısından değerlendiriyor, proletarya diktatörlüğü uygulaması üzerine basit ama ilgi çekici yorumlar getiriyor.
Selanik´e bağlı Usturumca´da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak 1890 yılında doğdu. İlk öğrenimini doğduğu yerde, orta öğrenimini Selanik ve Edirne´de tamamladı. Ardından Selanik´te Hukuk Mektebi´ne devam etti. Gazeteciliğe Selanik´te çıkan ´İttihat ve Terakki´nin yayın organı ´Rumeli´de başladı. Selanik´in işgalinden sonra İstanbul´a geldi ve burada `Tasvir-i Efkar´ gazetesinde çalışmaya başladı. İstanbul Hukuk Mektebi´ni bitirip, Paris´te Sarbonne´de sosyoloji öğrenimine başladı. 1. Dünya Savaşı´nın çıkmasıyla İstanbul´a döndü. 1914´de kendi gazetesi ´Turan´ı yayınladıktan sonra Sabiha Hanım’la evlendi. 1919´da eşiyle birlikte ABD´ye giderek ´Colombia Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi´ni bitirdi. 1924´te ´Resimli Ay´ dergisini yayınladı. Bu dergide, Nazım Hikmet´in başlattığı ´Putları Yıkıyoruz´ yazıları nedeniyle tepki aldı. Dergide ayrıca Sadri Ertem, Sabahattin Ali ve Suat Derviş gibi tanınmış isimler de yazıyordu. Dergideki yazılarından dolayı ´İstiklal Mahkemesi´nde yargılanarak 3 yıla mahkum oldu. 1932´de Faik Sabri Duran´la birlikte ´Hayat Ansiklopedisi´ni çıkarttı. 1936´da İstanbul´da İş Bankası tarafından çıkartılan ´Tan´ gazetesini Ahmet Emin Yalman´la birlikte satın alarak yeni biçimde yayınlamaya başladı.Tan 2. Dünya Savaşı sırasında, etkili bir gazete haline geldi. Yayınladığı yazılarından dolayı birkaç kez tutuklanan Sertel, Tek Parti yönetiminin baskılarının artması üzerine eşiyle birlikte ülkeyi terketti. Önce Paris´e, daha sonra Bakü´ye giden Sertel, eşinin ölümü üzerine yeniden Paris´e yerleşti. Mart 1977´de İstanbul´a dönen Sertel, ´Cumhuriyet´ ve ´Vatan´ gazetelerinde yazılar yazdı. 1980´de öldü.
ESERLERİ: Sertel´in, gazete ve dergilerdeki yazılarının yanı sıra, `Mavi Gözlü Dev (1968)`, `Hatırladıklarım (1968)` ve `Nazım Hikmet´in Son Yılları (1978)` adlı eserleri de vardır.
Kitabın Adı Olduğu Gibi
Alt Başlık Rus Biçimi Sosyalizm
ISBN 9789754703450
Yayın No İletişim - 223
Dizi Anı - 11
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 259 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 214 gr
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1993
Yazar Zekeriya Sertel
Yayına Hazırlayan Mesude Gölçüoğlu
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Ahmet Abbas
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası