Elinizdeki derleme kitap, Tutunamayanlar ilk çıktığı günden bugüne kadar Oğuz Atay hakkında çıkan yazı ve eleştirilerden; Oğuz Atay’ın hayattayken yazdığı yazılarından ve gerçekleştirdiği söyleşilerden oluşmaktadır. Kronolojik olarak yerleştirilen yazılar, bugüne kadar Oğuz Atay üzerine söylenenler dışında “söylenmeyenleri” de yansıtmaktadır.

Oğuz Atay, yedi yıllık kısa yazarlık hayatına sığdırdığı eserleriyle Türk edebiyatının klasikleşen yazarlarından biridir. Ardında bıraktığı kitaplar, edebiyat geleneğimizde yepyeni bir Türk romanın habercisi olmuştur. Elinizdeki derleme kitap, Tutunamayanlar ilk çıktığı günden bugüne kadar Oğuz Atay hakkında çıkan yazı ve eleştirilerden; Oğuz Atay’ın hayattayken yazdığı yazılarından ve gerçekleştirdiği söyleşilerden oluşmaktadır. Kronolojik olarak yerleştirilen yazılar, bugüne kadar Oğuz Atay üzerine söylenenler dışında “söylenmeyenleri” de yansıtmaktadır. Kitaptaki yazılar Oğuz Atay’ı anlama çabasını ortaya koyarken, aynı zamanda geçen otuz yıl içinde “susulan” ve “konuşulan” dönemlerin tarihî bir panoramasını gözler önüne sermesi bakımından da önemlidir. Bu kitap, Türk roman geleneğini kökten sarsan Oğuz Atay üzerine yapılan çalışmalara ilham verecek ve bundan sonra çalışma yapacaklar için de “demiryolu” üzerinde duraklamadan geçilemeyecek bir istasyon vazifesi görecektir.

Selim İleri, Ömer Madra, Çağlar Keyder, Enis Batur, Yusuf Atılgan, Hilmi Yavuz, Mustafa Alp Dağıstanlı, Perihan Mağden, Orhan Pamuk, Vüs`at O. Bener, Murathan Mungan, Ayfer Tunç, Atilla Özkırımlı, Murat Belge, Fatih Özgüven, Berna Moran, Orhan Koçak, Sibel Irzık, Memet Baydur, Jale Parla, Yıldız Ecevit, Ali Akay, A. Ömer Türkeş, Afşar Timuçin, Mehmet Seyda, Güven Turan, Oktay Akbal, Halit Refiğ, Haldun Taner, Gürsel Göncü, Semih Gümüş, Ahmet Ümit, Günay Özmen, Erdoğan Şuhubi, Orhan Şahinler, Yavuz Atay, Sadık Yalsızuçanlar, Mahmut Temizyürek, Murat Yalçın, Zühtü Bayar, Faruk Haksal, Rauf Mutluay, Oğuz Demiralp, Fethi Naci, Ekrem Işın, Kürşat Başar, Füsun Akatlı, Nurdan Gürbilek, Zeynep Atamer, Murat Gülsoy, Doğan Hızlan, Pakize Kutlu, Oray Tuğlan, Recep Bilginer, Ç. Begüm Soydemir, Memet Fuat, Cevat Çapan, Arzu Aygün

Kitabın Adı Oğuz Atay'a Armağan
Alt Başlık Türk Edebiyatının "Oyun/Bozan"ı
ISBN 9789750505522
Yayın No İletişim - 1275
Dizi Armağan Kitaplar - 4
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 454 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 527 gr
Baskı 2. baskı - Şubat 2008 (1. baskı - Aralık 2007)
Yayına Hazırlayan Handan İnci
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Çizim Aydan Çelik
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Belce Ünüvar
Baskı ve Cilt Sena Ofset