Kuramlar ve Kuramcılar

Antik dönem düşüncesi ve edebiyatı, Batı kültürünün temelinde yer alan büyük bir birikimdir. Eğitimde, toplumsal örüntülerde ya da gündelik hayatın içinde ona dair zihniyet ve referanslarla sıklıkla karşılaşırız. Antik edebiyat kuramcısı Louise A. Hitchcock, bu kitapta antik edebiyatı konu edinmiş çağdaş kuramcıların izini sürüyor.

Antik dönem düşüncesi ve edebiyatı, Batı kültürünün temelinde yer alan büyük bir birikimdir. Eğitimde, toplumsal örüntülerde ya da gündelik hayatın içinde ona dair zihniyet ve referanslarla sıklıkla karşılaşırız. Antik edebiyat kuramcısı Louise A. Hitchcock, bu kitapta antik edebiyatı konu edinmiş çağdaş kuramcıların izini sürüyor; Marx’tan Nietzsche’ye, Foucault’dan Benjamin’e kadar 20. yüzyılda iz bırakmış otuz farklı düşünürün kuramlarını inceliyor. Temel kavramlarını belirliyor, genel bir çerçeve sunuyor ve bu kuramcıların düşüncelerinde antik edebiyatı kullanış biçimlerini yorumluyor.

Bu otuz farklı ismi “öncüler” ve “kuramcılar” olarak ikiye ayırıyor Hitchcock. Bir tarafta Marx, Nietzsche, Freud ve Saussure; diğer tarafta Benjamin, Heidegger, Foucault ve daha nicesi. Antik edebiyat metinlerini kuramlarında nasıl kullandıklarını incelemesi bir yana, her birinin kuramsal kişiliklerini de özetliyor. Dolayısıyla her bir isimle ilgili biyografik, teorik ve bibliyografik bilgiler bulmak mümkün bu kitapta.

Kuramlar ve Kuramcılar, akılda kalıcı bir üslupla, yalın ve kategorik bir dille kaleme alınmış, giriş niteliğinde metinlerden oluşuyor. 20. yüzyılın kuramsal tarihine ışık tutan başarılı bir kaynak kitap olması da cabası. Yalnızca antik edebiyat meraklılarına değil, her türden kuram müptelasına hitap eden bir çalışma...

 

Melbourne Üniversitesi Antik Edebiyat ve Arkeoloji Merkezinde öğretim üyesidir. Atina'daki Amerikan Antik Çalışmalar Okulu'nda misafir akademisyen, Kıbrıs Fulbright kıdemli üyesi, ECA ve Kudüs Albright Enstitüsü'nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bronz Çağı mimarisi ve arkeolojisine kuramsal yaklaşımlar üzerine kapsamlı çalışmaları bulunmaktadır.

Kitabın Adı Kuramlar ve Kuramcılar
Orijinal Adı Theory for Classics. A Student’s Guide
ISBN 9789750511486
Yayın No İletişim - 1851
Dizi Başvuru - 92
Alan Felsefe
Sayfa 332 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 276 gr
Perakende Satış Fiyatı 209,00 TL
Baskı 3. baskı - Mayıs 2020 (1. baskı - Mart 2013)
Yazar Louise A. Hitchcock
Çeviren Seda Pekşen
Editör Levent Cantek, Ekrem Buğra Büte
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset