Küçük Türkiye Tarihi

Konunun meraklılarına yeni ufuklar açarken özellikle öğrenciler için eşsiz bir kaynak niteliği de taşıyan Küçük Türkiye Tarihi, kolay anlaşılır dilinin yanı sıra, kronolojik anlatım çizelgeleri, grafikler, şemalar ve haritalarla daha da zenginleşen bir çalışma.

Orta Asya’nın bozkırlarında başlayıp üç kıtaya, “Cihan İmparatorluğu”ndan “Hasta Adam”a, genç Cumhuriyet’in atılımcılığından demokrasiyi askıya alan darbelere uzanan bir serüven... Türklerin ve Türkiye’nin tarihini hamasetten uzak, tamamıyla tarihsel ve sosyolojik bir gerçekçilik içinde değerlendiren Klaus Kreiser ve Christoph K. Neumann, uzun yılların ve kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan bu kitapta, Orta Asya’da kurulan ilk Türk devletlerinden Selçuklulara, Osmanlı İmparatorluğu’ndan modern Türkiye’ye kadar Anadolu’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde Türk tarihinin izlerini sürüyorlar. Konunun meraklılarına yeni ufuklar açarken özellikle öğrenciler için eşsiz bir kaynak niteliği de taşıyan Küçük Türkiye Tarihi, kolay anlaşılır dilinin yanı sıra, kronolojik anlatım çizelgeleri, grafikler, şemalar ve haritalarla daha da zenginleşen bir çalışma.

“Anlatımız, bugün önemli bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye adında bir toplumun tarihinden bahsetmektedir. Burada amaçlarımızdan biri, bu ülkenin ve halkının geçmişini bir istisna, (zımnen Batı ya da Orta Avrupalı) normlardan sapan egzotik bir yapı ya da tehlikeli bir yabancı olarak değil, çevre bölgelerdeki toplumlarla bağlarını dikkate alarak aktarmaktır. Türkiye tarihi aynı zamanda bir Avrupa tarihidir.”
KLAUS KREISER,CHRISTOPH H. NEUMANN

1962’de doğdu. Münih ve İzmir’de üniversite eğitimi aldı. Orient-Institute der Deutschen Morgenländischen Gesellschaft, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve Prag Karl Üniversitesi ile Prag Milli Kütüphanesi’nde öğretim ve araştırma faaliyetlerinde bulundu. 2002-2008’de Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde ders verdi. Halen Ludwig Maximilian Üniversitesi (Münih) Yakın ve Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü Başkanlığı görevini yürütmektedir. Tarih yazımı, Osmanlı İmparatorluğu’nun toplumsal ve kültürel tarihi (özellikle de 18. ve 19. yüzyıl) konuları üstüne pek çok yayını vardır. Daha geniş bir okur kitlesine yönelik olarak modern Türk edebiyatından çeviriler ve gezi rehberi yayımlamıştır.

1945’te doğdu. 1984’ten 2002’ye kadar Bamberg Üniversitesi’nde Türk Dili, Tarihi ve Medeniyeti bölüm başkanlığı yaptı. Köln ve Münih Üniversiteleri’nde çalıştı. 1972’de Münih’ten doktora unvanını aldıktan sonra, Münih’te kalarak 1975-1977 ve 1981-1984 yılları arasında Osmanlı ve Türk dilleri dersleri verdi. 1977-1980 yılları arasında İstanbul’daki Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak bulundu. 2004’ten itibaren İslâm Ansiklopedisi’nin Osmanlı ve Türk bölümü editörlüğü görevini üstlendi. Osmanlı ve modern Türk tarihiyle ilgili birçok makale ve kitabın yazarı olan Kreiser, modern İslâm dünyasındaki anıtlarla ilgili bir monografi hazırlamaktadır. Son dönemde yayımlanmış kitapları: Der osmanische Staat 1300-1922; Istanbul. Ein literarisch-historischer Stadtführer; The Beginnings of Printing in the Near and Middle East: Jews, Christians and Muslims (ed.); Atatürk. Eine Biographie.

Kitabın Adı Küçük Türkiye Tarihi
Orijinal Adı Kleine Geschichte der Türkei
ISBN 9789750527630
Kapak Fausto Zonaro, “Ertuğrul Süvari Alayı”
Yayın No İletişim - 1323
Dizi Tarih - 48
Alan Tarih
Sayfa 408 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 286,00 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2019
Yazar Christoph K. Neumann, Klaus Kreiser
Çeviren Yunus Emre Gürbüz
Editör Bahar Siber, Kıvanç Koçak
Yayına Hazırlayan Hulki Demirel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Nihal Boztekin
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit