Bütün Öyküleri (2 Cilt)

Edgar Allan Poe, insan ruhunun dehlizlerindeki dillendirilemeyen duyguları, yüzyıllara meydan okuyan bir ustalıkla kaleme alıyor.

Hasan Fehmi Nemli çevirisi,
Sandra Tomc’un önsözü,
Benjamin Franklin Fisher'ın sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Edgar Allan Poe, insan ruhunun dehlizlerindeki dillendirilemeyen duyguları, yüzyıllara meydan okuyan bir ustalıkla kaleme alıyor.

Amerikan edebiyatına Gotik türünü tanıtan ve 19. yüzyıldan bugüne kadar hem doğrudan hem dolaylı olarak etkisi devam eden Poe’nun öyküleri de hayatı gibi karanlıkla bezelidir. Korku, gerilim, fantastik kurmaca ve polisiye gibi türlerin temellerinde bıraktığı iz, günümüz kitaplarının pek çoğunun merkezinde ansızın belirir. “Dehşet Öyküleri”, “Gizemli Öyküler ve Dedektif Öyküleri” ve “Politik ve Edebi Taşlamalar” başlıkları altında toplanan öykülerin bu ilk cildinde ürperti, korku, gerilim gibi insan hayatındaki tüm ilkel içgüdüler, okuru iç dünyasında görmezden geldiği, kaçındığı yönleriyle yüzleştiriyor.

“Poe’yu ‘Sıradışı Ekolünün Lideri’ olarak adlandırabilirsiniz.”
JULES VERNE

“Poe’nun sadece kendine has olan ve onu bütün diğer yazarlardan ayıran özelliği, hayal gücünün olağanüstü genişliğidir.”
DOSTOYEVSKİ

19 Ocak 1809’da Amerika’nın Boston kentinde doğdu. 1816’da Chelsea’de bir yatılı okula, 1818’de ise daha sonra “William Wilson” öyküsündeki okula esin kaynağı olacak, Stoke Newington’daki Manor House School’a yatılı olarak yazıldı. 1826’nın Şubat ayında Virginia Üniversitesi’nde Klasik ve Modern Diller bölümüne girdi. İlk şiir kitabı olan Tamerlane and Other Poems’i (Timurlenk ve Diğer Şiirler) yayımladı. Edebiyat yarışmalarında birincilikler aldı. Editörlük yaptı. 16 Mayıs 1836’da Virginia Clemm ile evlendi. “Arthur Gordon Pym’in Öyküsü”, “Oval Portre”, “Kızıl Ölümün Maskesi”, “Altın Böcek” gibi ünlü öyküleri dergilerde yayımlandı. 3 Ekim günü bilinci yarı kapalı bir halde bulundu. 7 Ekim 1849’da öldü.

Kitabın Adı Bütün Öyküleri (2 Cilt)
ISBN 9789750517808
Kapak Caspar David Friedrich, “Meşe Ormanındaki Manastır”, 1809-1810
Yayın No İletişim - 2174
Dizi İletişim Klasikleri - 86
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 1415 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 1154 gr
Perakende Satış Fiyatı 480,00 TL
Baskı 4. baskı - Ocak 2021 (1. baskı - Haziran 2015)
Yazar Edgar Allan Poe
Çeviren Hasan Fehmi Nemli
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Emrah Serdan, Ümran Özbalcı, Güneş Akkor
Önsöz Sandra M. Tomc
Sonsöz Benjamin Franklin Fischer, Leo Spitzer
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Merve Öztürk, Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset