Bu Çamuru Beraber Çiğnedik
Bir Gecekondu Mahallesi Hikâyesi

Muazzam canlı malzemesiyle, roman lezzetiyle okunacak bir araştırma.
“Kapılarını çalayım, böyle bir derdim var diyeyim, annesi babası beni alıp yemek yedirir. O da gelse aynı şekilde. O benim Alevi olduğumu bilir, ben onun Sünni olduğunu. (…) Yol yoksa onun da yok, benim de yok. O çocuklarla biz beraber büyüdük.”

“Bu çamuru onlar da çiğnedi, biz de. Bizim evimiz yıkılınca onlar sevinmedi ya da onların evine bir zarar gelince biz sevinmedik. Cenazemiz varsa onlar koştu biz koştuk.”

Gecekondu, artık neredeyse eskimiş sayılan bir kavram. Kentsel dönüşüm, yerleşik gecekondu mahallelerini bile dağıtıyor. Öncesinde de genellikle olumsuz çağrışımlı bir addı gecekondu. Düzensizlikle, yoksullukla, mahrumiyetle özdeşleşmişti.

Burcu Şentürk, gecekondu gerçekliğine başka bir pencereden bakıyor: Bir ortak hayat kurma, dayanışma tecrübesi olarak, bir yaşam dünyası olarak; kentsel hareketlerin ve mücadelelerin özgün ve canlı bir örneği olarak. İlk yerleşimlerden, kentsel dönüşüme dek…

Ankara-Mamak’taki Ege Mahallesi örneğinde, Türkiye’nin gecekondu tarihinin bir hikâyesi var bu kitapta. Toplumsal ve iktisadi rejimin değişimine bağlı olarak gecekonduların ve gecekonduluların nasıl değiştiğinin hikâyesi… Bu hikâyenin içinde ayrı bir hikâye de gecekondulu kadın emeği hakkında.

Muazzam canlı malzemesiyle, roman lezzetiyle okunacak bir araştırma.

1984 yılında Eskişehir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans, York Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktora yaptı. Halen Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde çalışmaktadır. İletişim’den daha önce İki Tarafta Evlat Acısı (2012) adlı kitabı yayımlandı.

Kitabın Adı Bu Çamuru Beraber Çiğnedik
Alt Başlık Bir Gecekondu Mahallesi Hikâyesi
ISBN 9789750518546
Yayın No İletişim - 2238
Dizi Bugünün Kitapları - 193
Alan Kentleşme, Çevre ve Ekoloji
Sayfa 261 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 216 gr
Perakende Satış Fiyatı 180,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2015
Yazar Burcu Şentürk
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset