İki Tarafta Evlat Acısı

Türkiye’de yakınlarını silahlı çatışmalarda yitirmiş binlerce aile var. Onların acısı, “Kürt sorunu”, “terör” gibi resmî sözlere sığmıyor. Herkes onların duygularından söz etse de, bu duygular politikaya pek nüfuz edemiyor. Çatışmalarda hayatını kaybetmiş askerlerin ve PKK militanlarının aileleri, Kürt meselesini nasıl değerlendiriyor, kimlerden çözüm bekliyorlar?

“Asker olan abimin çocuklarına babanız amcanızı ya da amcanız babanızı mı vurdu diyeceğim? Diğer yeğenlerime ne diyeceğim? Amcalarınız birbirini öldürmek için ateş mi açtılar birbirlerine diyeceğim?”

“Çünkü hepsinin anneleri var. Yürekleri yanıyor… Hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz. Ne Türk, ne Kürt, ne Laz, ne asker hiç biri. Hiçbir insanın katledilmesini istemiyorum. Annelerin yürekleri yanıyor.”

Türkiye’de yakınlarını silahlı çatışmalarda yitirmiş binlerce aile var. Onların acısı, “Kürt sorunu”, “terör” gibi resmî sözlere sığmıyor. Herkes onların duygularından söz etse de, bu duygular politikaya pek nüfuz edemiyor. Çatışmalarda hayatını kaybetmiş askerlerin ve PKK militanlarının aileleri, Kürt meselesini nasıl değerlendiriyor, kimlerden çözüm bekliyorlar? Siyasete katılıyorlar mı, nasıl katılıyorlar? Kendi durumlarını nasıl tanımlıyorlar? Yakınlarının ölümünü ve şehitlik kavramını nasıl anlamlandırıyorlar?

Burcu Şentürk, iki taraftan ailelerle yaptığı derinlemesine görüşmeleri yorumlayarak, bu soruların cevabını arıyor. Büyük kutuplaşmaların, karşılıklı derin önyargıların, büyük anlayışsızlıkların varlığını saklamıyor gözümüzden, bu kitap. Bununla beraber, ortak yaşama ve barış umudunun tükenmeyen kaynaklarını da yokluyor. Bu insanların acısını, duygusal karmaşasını görmek, bilmek gerek. Barışı beklerken…

1984 yılında Eskişehir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans, York Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktora yaptı. Halen Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde çalışmaktadır. İletişim’den daha önce İki Tarafta Evlat Acısı (2012) adlı kitabı yayımlandı.

Kitabın Adı İki Tarafta Evlat Acısı
ISBN 9789750510427
Yayın No İletişim - 1747
Dizi Bugünün Kitapları - 135
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 145 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2012
Yazar Burcu Şentürk
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Hüsamettin Bahçe
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Emir Çelî Şimşek
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset