Bizim Avrupamız
Çözülüyor mu, Yoksa Başkalaşıma mı Uğruyor?

Avrupa, çoğu zaman sancılı olan dönüşümlerin, başkalaşımların tarihidir. Bir ve bölünmüş olmayı, farklılıkla birlik özlemlerini aynı zamanda içinde taşır. Hukukun ve keyfî kararların, demokrasi ve zulmün, medeniyet ve barbarlığın iç içe olduğu bir tarihtir bu.
Avrupa, çoğu zaman sancılı olan dönüşümlerin, başkalaşımların tarihidir. Bir ve bölünmüş olmayı, farklılıkla birlik özlemlerini aynı zamanda içinde taşır. Hukukun ve keyfî kararların, demokrasi ve zulmün, medeniyet ve barbarlığın iç içe olduğu bir tarihtir bu.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Avrupa halkları arasında kalıcı bir barış sağlamak için ortaya atılan Avrupa fikri, insan haklarına, farklılıklara, azınlıkların haklarına saygı gibi temel değerler üzerine inşa edildi.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra, Avrupa ikinci bir başkalaşım sürecine girdi. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri çözülmemiş çatışmalarını, çekişmelerini Avrupa’ya taşıdılar. AB’nin kurucu ülkelerinde hem birlik fikri hem genişleme sorgulanır oldu. Avrupa kurumlarına karşı şüphe yaygınlaştı. Avrupa paralize olup, çözülmek, dağılmak tehlikesiyle karşı karşıya.

Edgar Morin ve Mauro Ceruti, bu çok boyutlu tehlikeye karşı, Avrupa’nın bir kez daha başkalaşmasına, kendini yenilemesine duyulan ihtiyacı dile getiriyor, Avrupa’yı iktisadi, siyasal, sosyal ve kültürel modelini yeniden yaratmaya davet ediyor.

“Bu kitabın asıl derdi günümüzün birbirine eklemlenen iki büyük krizi, Avrupa’nın çokboyutlu krizi ile bir türlü kendini insanlık olarak oluşturamayan büyük insanlık krizi bağlamında ‘Avrupa’yı Yeniden Düşünmek’tir.”
EDGAR MORIN
Dünyaca ünlü filozof ve sosyolog 1921’de Paris’te Edirne kökenli Sefarad bir ailede dünyaya geldi. 1989’a kadar Fransa Bilimsel Araştırma Kurumu’nda çalıştı. 1950’lerde Arguments, daha sonra Commentaire dergilerini yayımladı. Bilim dalları arasında alışverişi savunan, karmaşıklığı inceleyen yöntem çalışmaları yürüttü. Fransızca yayınlanmış ve birçok dile çevrilmiş uzun eser listesi arasında Türkçeye çevrilmiş olanlar: Kaybolmuş Paradigma: İnsan Doğası (Birey ve Toplum, 1981), Aşk, Şiir, Bilgelik (Om, 1999), Geleceğin Eğitimi için Gerekli Yedi Bilgi (İBÜY, 2003), Bir Uygarlık Siyaseti (Om, 2000), Dünya Vatan (İletişim, 2001).
1953’de Cremona’da (İtalya) doğumlu, epistemoloji ve bilim felefesi profesörü. Jean Piaget’nin genetik epistemoloji kuramı üzerine doktorasını yaptı. Palermo, Milano Bicocca, Bergamo üniversitelerinden sonra, şimdi Milano IULM üniversitesinde çalışıyor. 2008-2013 yılları arasında İtalya Senatosu’nda Demokrat Parti listesinden senatör olarak görev yaptı. İtalyanca yayınlanmış birçok kitabının yanında, İngilizceye çevrilmiş iki kitabı var: Contraints and Possibilities (Gordon and Breach, 1996) ve Evolution without Foundations (Hampton Press, 2008).
Kitabın Adı Bizim Avrupamız
Alt Başlık Çözülüyor mu, Yoksa Başkalaşıma mı Uğruyor?
Orijinal Adı La Nostra Europa
ISBN 9789750516627
Kapak Paul Klee, “Kırmızı Balon”, 1922 (detay)
Yayın No İletişim - 2073
Dizi Bugünün Kitapları - 173
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 159 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 138 gr
Perakende Satış Fiyatı 143,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2014
Yazar Edgar Morin, Mauro Ceruti
Çeviren Şirin Tekeli
Editör Ahmet İnsel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset