Gezegen devrinin beşinci yüzyılındayız. Kör ve barbar güçler fışkırırken, yaşama ve daha iyi yaşama talepleri de küreselleşiyor. Ölüm ve doğum semptomları birbirine karışıyor. Bu can çekişme halinin sebebi sadece geleneksel çatışmalara yeni bunalımların eklenmesi değil. Çatışmalı, bunalımlı, sorunlu ve kendi içinde sorunların sorununu taşıyan etkenlerin bir bütünü: İnsanîleşemeyen insanlığın güçsüzlüğü.
Gezegen devrinin beşinci yüzyılındayız. Kör ve barbar güçler fışkırırken, yaşama ve daha iyi yaşama talepleri de küreselleşiyor. Ölüm ve doğum semptomları birbirine karışıyor. Bu can çekişme halinin sebebi sadece geleneksel çatışmalara yeni bunalımların eklenmesi değil. Çatışmalı, bunalımlı, sorunlu ve kendi içinde sorunların sorununu taşıyan etkenlerin bir bütünü: İnsanîleşemeyen insanlığın güçsüzlüğü. Bu kitapta her şeyi kendi bağlamında ve gezegensel bütünlüğün içinde algılamamızı sağlayan, dünyevî hedeflerimizi tanımlayan bir düşünce reformu öneriliyor. Artık mutlak kurtuluş diye bir şey yok ama yokoluşun kutsal kitabından bahsedilebilir. Devasa evrenin içinde kaybolmuş küçücük gezegeni çevreleyen küçücük yaşam katmanının içindeyiz. Bu gezegen her şeye rağmen bizim dünyamız. Dağınık toplumların birbirine bağımlı hale geldiği ve insanlığın kaderinin çizildiği noktada bize anavatanımız dünyayı yeniden tanıtan soyağacımızı ve dünyevî kimlik kartımızı keşfediyoruz. Dünyevî kaderimizin ortak olduğunun bilincine varmamız binyıl sonunda anahtar olay olmalıdır. Bu gezegende birbirimize ve de gezegenimize bağlıyız. Burası bizim Dünya-Vatan’ımız..
Dünyaca ünlü filozof ve sosyolog 1921’de Paris’te Edirne kökenli Sefarad bir ailede dünyaya geldi. 1989’a kadar Fransa Bilimsel Araştırma Kurumu’nda çalıştı. 1950’lerde Arguments, daha sonra Commentaire dergilerini yayımladı. Bilim dalları arasında alışverişi savunan, karmaşıklığı inceleyen yöntem çalışmaları yürüttü. Fransızca yayınlanmış ve birçok dile çevrilmiş uzun eser listesi arasında Türkçeye çevrilmiş olanlar: Kaybolmuş Paradigma: İnsan Doğası (Birey ve Toplum, 1981), Aşk, Şiir, Bilgelik (Om, 1999), Geleceğin Eğitimi için Gerekli Yedi Bilgi (İBÜY, 2003), Bir Uygarlık Siyaseti (Om, 2000), Dünya Vatan (İletişim, 2001).
Anne Brigitte Kern bilimsel ve edebi eleştirmen, France-Culture’de yapımcı ve Transversales Science/Culture’de makale yazarıdır.
Kitabın Adı Dünya Vatan
Orijinal Adı Terra-Patrie
ISBN 9789754708110
Yayın No İletişim - 680
Dizi Bugünün Kitapları - 52
Alan Ekonomi
Sayfa 215 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 161 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2001
Yazar Edgar Morin, A. Brigitte Kern
Yayına Hazırlayan Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ziya Osman Bangu
Dizin M. Cemalettin Yılmaz
Çeviren Melike Hemmami
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası