Bireysel Yatırımcının Rehberi

Kimbilir kaç kişinin felsefe veya sanat kariyeri, “Felsefeye Başlangıç” ya da “Resim Sanatına Giriş” türü eserlerle daha başlamadan bitivermiştir. Bu kitap da bir başvuru kitabı. Ama çoğu iyi “giriş” kitapları gibi, bildiğiniz “başlangıç” kitaplarından değil.
Kimbilir kaç kişinin felsefe veya sanat kariyeri, “Felsefeye Başlangıç” ya da “Resim Sanatına Giriş” türü eserlerle daha başlamadan bitivermiştir. Bu kitap da bir başvuru kitabı. Ama çoğu iyi “giriş” kitapları gibi, bildiğiniz “başlangıç” kitaplarından değil. Yeni merak saranlar, yatırım konusunda derinleşmek isteyenler aradıklarını anlaşılır bir üslupla bulabilecekler. Ayrıca ilgilenenlere finans dünyasındaki son gelişmeler, “trendler”, analiz yöntemleri ve “doktrin” tartışmaları da sunuluyor. Son yıllarda mali piyasalarda ortaya çıkan yasa ve uygulama değişikliklerine yer verilerek, bu alandaki boşluk da doldurulmaya çalışılıyor. Kitapta ayrıca bir borsa terimleri sözlüğü ve örnekli bir matematik eki bulunuyor. Niçin “yatırım rehberi” değil de, “bireysel yatırımcının rehberi” diye soran olursa... Bu bir yaklaşım sorunu. Yatırım konularına bireysel yatırımcı gözüyle baktık. “Küçük” değil, “bireysel” yatırımcı... Bu kitap “sürü içgüdüsü” ile davranmayı seçen yatırımcılara fayda sağlamayacak, hiç boşuna almasınlar. Ama birey olmayı seçen, kişilikli yatırımcı için değeri büyük. Yatırım kurumları veya kurum gibi davranan spekülatörler kendi başlarının çaresine bakıyorlar. Bireysel yatırımcıların fonları ise çoğu kez borsa kurtlarının sofrasında meze olmaktan kurtulamıyor. İşte bu kitap, bireysel yatırımcılar için bir hayatta kalma kılavuzu.
1958 İstanbul doğumlu. B.Ü Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktoraya İ.Ü İktisat Fakültesi’nde devam etti.1981’de Dünya gazetesinde gazeteciliğe başladı. Yeni Asır ve Rapor gazetelerinde çalıştı. 1983-85 arası İ.Ü İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Tekrar gazeteciliğe döndü. 1987’de Aslan Başer Kafaoğlu ile birlikte Türkiye’nin ilk haftalık borsa dergisi Borsadan Haberler’i, 1991’de Trend dergisini yayımladı. 1993’te bir aracı kurumun yeniden yapılanma çalışmalarını yürüttü. 1994’te İntermedya Yayın Grubu’nun genel yayın yönetmeni oldu. Borsamatik, Macro gibi dergileri yayın hayatına hazırladı. 1996’da İntermedya Online, 1998’de Sibermedya Online ile web yayımcılığına adım attı. Şu anda web yayımcılığının yanısıra Executive Reference Kit adlı bir yönetim ansiklopedisinin yayın yönetmenliğini sürdürüyor.
Kitabın Adı Bireysel Yatırımcının Rehberi
ISBN 9789754709001
Yayın No İletişim - 717
Dizi Başvuru - 14
Alan Ekonomi
Sayfa 366 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 270 gr
Perakende Satış Fiyatı 22,69 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2001
Yazar Cüneyt Akman
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Kapak Resmi Pieter Bruegel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset