Amerikan Devrimi, İngiliz İmparatorluğu’na karşı “vatandaşlık” hakları temelinde bir isyanla başladı. Devrimin getirdiği tartışmalar, insan hakları konusunda Fransız Devrimi’ni önceleyen güçlü bir etkiye sahipti. Robert J. Allison bu kitabında bir toplumun özgürlük mücadelesini, devrime yön veren fikirler etrafında inceliyor.

Amerikan Devrimi, İngiliz İmparatorluğu’na karşı “vatandaşlık” hakları temelinde bir isyanla başladı. Devrimin getirdiği tartışmalar, insan hakları konusunda Fransız Devrimi’ni önceleyen güçlü bir etkiye sahipti. Robert J. Allison bu kitabında bir toplumun özgürlük mücadelesini, devrime yön veren fikirler etrafında inceliyor. İsyan, silahlı mücadele, savaşlar ve anlaşmaların ayrıntılı sunumunun yanı sıra Amerikan Devrimi sırasında yaşanan insan hakları, anayasa, özgürlük, eşitlik, temsiliyet, seçim ve siyasal sistem tartışmalarını da canlı bir biçimde aktarıyor. 

Amerikalılar niçin isyan ettiler? Savaş nasıl başladı? Fransızlar Amerika’yı niçin ve nasıl destekledi? Amerikan Anayasası’nı biçimlendiren fikirler ve tartışmalar nelerdi? Eyaletler bu tartışmalar sırasında hangi tutumları aldılar? Amerikan Anayasası nasıl hazırlandı? Bir toplumun ortak iradesi nasıl şekillendi? Amerikan Devrimi: Kısa Bir Tarihçe, dünyayı etkileyen ilk devrimi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluş hikâyesini bu sorular etrafında ele alıyor.

Suffolk Üniversitesi Tarih Bölümü'nde profesördür. Yayımlanmış eserleri şunlardır: The Crescent Obscured: The United States and the Muslim World, 1776-1815 (OUP, 1995); Stephen Decatur, American Naval Hero, 1779-1820; A Short History of Boston ve Revolutionary Sites of Greater Boston.

Kitabın Adı Amerikan Devrimi
Alt Başlık Kısa Bir Tarihçe
Orijinal Adı The American Revolution: A Concise History
ISBN 9789750509971
Kapak John Trumball, "Battle of Bunker's Hill", detay, 1786
Yayın No İletişim - 1702
Dizi Başvuru - 66
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 145 gr
Perakende Satış Fiyatı 19,91 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2012
Yazar Robert J. Allison
Çeviren Uygur Kocabaşoğlu
Editör Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ekrem Solgun
Dizin Cem Tüzün
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset