Altın Buzağı

Altın Buzağı, Ostap Bender karakteriyle Rus edebiyatında unutulmaz bir kahraman yaratan İlya İlf ve Yevgeni Petrov’un panoramik Sovyet romanlarının ikincisi.

Altın Buzağı, Ostap Bender karakteriyle Rus edebiyatında unutulmaz bir kahraman yaratan İlya İlf ve Yevgeni Petrov’un panoramik Sovyet romanlarının ikincisi.

Erken Sovyet döneminin bürokratik gerçekliğinden bunalan Ostap Bender, bir yolunu bulup Rio de Janeiro’ya gitmeye karar verir. Ostap ve ekibi ihtiyaç duydukları parayı temin edebilmek için Sovyet bürokrasisinin gediklerinde zenginleşen bir ruble milyonerinin peşine düşerler. Bender ve arkadaşlarının Sovyet Rusya’daki yolculuğu kalkınma ve sanayileşme sarmalındaki bir rejimin yarattığı yeni tutunamayanları, taşrada yaşanan değişimin topluma kazandırdığı yeni çehreyi yansıtır. Mizahî olduğu kadar eleştirel bir panorama sunan Altın Buzağı, On İki Sandalye ile sahneye çıkan Ostap Bender’i edebiyat panteonunda ölümsüzleştiren bir eser.

“Rus romanı İlya İlf ve Yevgeni Petrov’un satirik yapıtlarında bir yeniden doğuş çabasına tanıklık etmiştir.”
D. S. Mirsky

15 Ekim 1897’de Odessa’da doğdu. Bir süre çeşitli fabrikalarda istatistik ve muhasebe görevlerinde bulunduktan sonra Sindetikon isimli bir mizah dergisinde çalışmaya başladı. İlk şiirlerini aynı zamanda editörlük yaptığı Sindetikon’da yayımladı. 1923’te geldiği Moskova’da tren yolu işçilerinin dergisi Gudok’ta (Tren Düdüğü) editörlük yaptı. 1924’te Marusya Taraşenko’yla evlendi. 1925’te Orta Asya’ya, 1930’larda Yevgeni Petrov’la birlikte ABD’ye seyahat etti. 13 Nisan 1937’de veremden öldü.

30 Kasım 1902’de Odessa’da doğdu. Bir süre gazetecilik ve editörlük yaptı, ilk öyküsü Nakunune (Arefe) dergisinde yayımlandı. 1923’te Moskova’ya yerleşti. Gudok’ta çalışırken İlya İlf ile tanıştı. İlk romanları On İki Sandalye 1928’de yayımlandı. İkinci romanları Altın Buzağı 1931’de tefrika edildi, 1933’te kitaplaştırıldı. 1935’te çıktıkları ABD seyahatlerinin ardından Adnoetajnaya Amerika’yı (Tek Katlı Amerika) yazdılar. İlf’in ölümünden sonra Uzak Doğu’ya giden Petrov, oradaki gözlemlerine yer verdiği bir yazı dizisi hazırladı. Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ni istila ettiği yıllarda savaş muhabirliği yapan Petrov, 2 Temmuz 1942’de bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Altın Buzağı
Orijinal Adı Золотой Телёнок
ISBN 9789750521294
Kapak Boris Grigoriev, “Rus Halkı”, 1921
Yayın No İletişim - 2416
Dizi Dünya Edebiyatı - 233
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 471 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 393 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2017
Yazar İlya İlf, Yevgeni Petrov
Çeviren Mehmet Özgül
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul
Önsöz Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ümran Özbalcı
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit