Federico Sánchez’in Özyaşamöyküsü

Federico Sánchez’in Özyaşamöyküsü, 20. yüzyıla özgü Komünist Parti ideolojisi ve yaşam tarzının belirlediği bir hayata dair çarpıcı bir anlatı.

Federico Sánchez’in Özyaşamöyküsü, 20. yüzyıla özgü Komünist Parti ideolojisi ve yaşam tarzının belirlediği bir hayata dair çarpıcı bir anlatı.

Jorge Semprún’un gerçek hayatının bir dönemine, yani yasa dışı Federico Sánchez olduğu döneme ait hatıraları, sadece sıradan bir yaşam öyküsüne değil, aynı zamanda dünyayı ve sosyalizmi yalnızca Parti’nin doğrularından ve çeşitli buyruklarından ibaret zanneden bir anlayışa ışık tutar. İspanya Komünist Partisi’nin gayri resmî tarihini, kendini feda etmeye hazır militanları, reelpolitiğe sığınmış yöneticileri, bir değil binlerce Stalin üreten totaliter bir sosyalizm anlayışını bir edebiyatçı duyarlılığıyla eleştiren Semprún’un meydan okuyuşu kişisel olduğu kadar kolektif siyasal hafızayı da tazeleyici niteliktedir. Federico Sánchez’in Özyaşamöyküsü doğruları ve yanlışları, kazanımları ve kayıplarıyla 20. yüzyıl sosyalizm deneyimine dair dürüst bir tanıklık.

“Semprún’un yapıtları 20. yüzyılın dehşet verici kesitlerine dair en kusursuz tanıklıklardan biridir ve Semprún bütün Avrupa’da en zorlu hakikatleri araştırma gereğinde ısrar eden bir entelektüel olarak tanınır.”
Mıchael Eaud

10 Aralık 1923'te Madrit'te doğdu. 1937 yılında ailesiyle birlikte Fransa'ya iltica etti. Burada felsefe eğitimini gördü. FKP üyesi oldu. Direniş hareketine katıldı. Buchenwald Çalışma Kampı'na gönderildi (1943), oradan dönüşünde İspanyol Komünist Partisi'nin faaliyetlerine katıldı, merkez komite üyesi oldu, 1964'de ihraç edildi. 1963'te ilk romanı La Grand Voyage yayımlandı. Bu kitabıyla Formentor Ödülü'nü aldı. Alain Resnais'in Savaş Bitti ve Costa Gavras'ın Z, İtiraf filmleri için senaryolar yazdı. 1988-1991 arasında İspanya Kültür Bakanı olarak görev yaptı. Yazarın Türkçe'ye çevrilmiş eserleri şunlardır; La Grand Voyage (Büyük Yolculuk, çev. Nedim Gürsel, Can Yay., 1985); Netchaiev est de retour (Neçayev Dönüyor, çev. Mustafa Balcı, Ayrıntı Yay., 1988); Montand: La vie continue (Montand: Hayat Devam Ediyor, çev. İlkay Kurdak, Afa Yay., 1989); L'ecriture ou la vie (Yazmak ya da Yaşamak, çev. İsmet Birkan, Can Yay., 1996); Adieu, vive Clarte (Hoşça Kal Güzel Aydınlık, çev. N. Tanyolaç Öztokat - Erdim Öztokat, Can Yay., 1998).
Kitabın Adı Federico Sánchez’in Özyaşamöyküsü
Orijinal Adı Autobiographie de Federico Sánchez
ISBN 9789750522413
Kapak “Puerta de los Carros’ta Savaş: İspanya İç Savaşı (1936-1939)”. World History Archive / Alamy Stock Photo
Yayın No İletişim - 941
Dizi Dünya Edebiyatı - 188
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 372 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 308 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,00 TL
Baskı 2. Basım 1. baskı - Eylül 2017
Yazar Jorge Semprun
Çeviren Işık Ergüden
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul, Can Belge
Önsöz Kerem Ünüvar
Sonsöz Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Kerem Ünüvar
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit