Kızıl Tugaylar’ın Gizli Örgütü

Mamaloukas, 2017’de Yunanistan’ın prestijli ödüllerinden Anagnostis dergisinin “En İyi Roman Ödülü”ne layık görülen kitabında Avrupa’da sol silahlı mücadele geleneğinin “efsanevi” örgütlerinden Kızıl Tugaylar’ın dünyasını ve trajedisini anlatıyor.

Mamaloukas, 2017’de Yunanistan’ın prestijli ödüllerinden Anagnostis dergisinin “En İyi Roman Ödülü”ne layık görülen kitabında Avrupa’da sol silahlı mücadele geleneğinin “efsanevi” örgütlerinden Kızıl Tugaylar’ın dünyasını ve trajedisini anlatıyor. Üniversite öğrencisi Alessandro Fontana Bologna’da birdenbire ortadan kaybolur. Annesi, eski arkadaşı bir özel dedektif ve onun arkadaşı bohem havalı bir sahaf hep birlikte kayıp öğrenciyi aramaya koyulurlar.

Alessandro’nun çalışma masasında açık duran eski basım bir Che Guevara kitabı… Evde parke altından çıkan bir silah… Tesadüfen bulunan bir müsevedde sayfasının polisiye bir kitapta yer alması... Git gide derinleşen bir muamma, artan bir gizem... Bu ipuçları onları ucu Kızıl Tugaylar’a çıkan bir yola sokar. Farklı anlatıcıların söz aldığı dinamik kurgusuyla, son derece sürükleyici bir siyasi polisiye.

“Yazar olay akışının saçaklanmasıyla, sırrın açığa çıkmasıyla ve anlatım temposuyla ustaca baş ediyor.” Elisavet Kotzia

1968 yılında Atina’da doğdu. İtalya’da Lecce Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 1999 yılında, daha sonra beyazperdeye de uyarlanan ilk kitabı Alkol Olduğu Sürece Umut Vardır’ı yazdı. Botanikçinin Büyük Ölümü, Yayıncının Kaçırılması, Dimitrios Mostra’nın Kayıp Kitaplığı (EKEBI-ERT 2007 ödülüne aday gösterildi), Asfaltın Yalnızlığı isimli polisiyelerin, Bankacı O’Brian’ın Kaçırılması (2017) ve Sahte Paralar (2018) isimli polisiye kitap serilerinin yanı sıra Özgür Ruh Fini (Altın Bilek Yayınları tarafından 2013 yılında Türkçe olarak yayımlandı) ve Elimi Tut isimli romanları vardır. Kızıl Tugaylar’ın Gizli Örgütü (2016) edebiyat dergisi Anagnostis tarafından en iyi roman ödülüne layık görüldü. Çocuklar için de polisiye romanlar kaleme aldı. Öyküleri pek çok seçkide, Yunanistan ve İtalya’nın büyük gazete ve dergilerinde yayımlandı. İngilizce ve İtalyancadan çeviriler yapıyor. Diavazo dergisi ve Kyriatiki Avgi gazetesine edebiyat eleştirileri yazıyor

Kitabın Adı Kızıl Tugaylar’ın Gizli Örgütü
Orijinal Adı Ο ΚΡΥΦΟΣ ΠΥΡΗΝΑΣ ΤΩΝ ΕΡΥΘΡΩΝ ΤΑΞΙΑΡΧΙΩΝ
ISBN 9789750528651
Yayın No İletişim - 2883
Dizi Dünya Edebiyatı - 264
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 459 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 312,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2021 (1. baskı - Mart 2020)
Yazar Dimitris Mamaloukas
Çeviren Fulya Aktüre Koçak
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Cemil Aksu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit