Mitrofan’ın Ay Serüveni

19. yüzyıl Rus edebiyatının hiciv ve taşlama ustalarından Faddey Bulgarin, Mitrofan’ın Ay Serüveni’nde insanlığın ütopyacı umutlarının çarpıcı bir tasvirini sunuyor.

19. yüzyıl Rus edebiyatının hiciv ve taşlama ustalarından Faddey Bulgarin, Mitrofan’ın Ay Serüveni’nde insanlığın ütopyacı umutlarının çarpıcı bir tasvirini sunuyor.

Beş öykülük bir derlemeden oluşan Mitrofan’ın Ay Serüveni, sıradışı bir önseziyle geleceğin birçok önemli buluşuna ışık tutan öncü bir yazarın kaleminden çıkma. Bulgarin, hayal gücünün zenginliğini ortaya koyan öykülerinde zeplin, uçak, ultrason gibi yenilikleri tasvir ederken Doğu’nun kadim öykülerini geniş ve sağlam bir tarih bilgisiyle yeniden yorumluyor. Gerek yazdıkları gerek yaşamıyla 19. yüzyıl Rusyası’nın en renkli figürlerinden olan Faddey Venediktoviç Bulgarin’in öyküleri elinizdeki çeviriyle ilk kez Türkçede. Bulgarin, Rus nesrinin 19. yüzyıl başında içerdiği muazzam çeşitliliğin unutulmaz mimarlarından biri.


“Bulgarin, ana caddede herkesin ortasında rastlaşmaya cesaret edemeyeceğim türden bir yazar.”

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin

“Bulgarin, 19. yüzyılın ilk yarısında Rus edebiyatının en popüler yazarlarından biriydi ve tarihî roman, seyahatname, hatırat ve deneme gibi birçok türün gelişiminde doğrudan katkısı oldu.”

Elena Katz

24 Haziran 1789’da bugün Belarus Cumhuriyeti’nin başkenti olan Minsk’in kırk kilometre güneybatısında yer alan Minsk Voyvodalığı’na bağlı Perışovo köyünde Bulgar, Rus ve Leh kökenli soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. St. Petersburg’da bir askerî akademide eğitim gördü; Friedland Muharebesi’nde Napoléon ordusuna karşı savaştı. Esir düştükten sonra, Varşova’da konuşlanmış olan Napoléon ordusuna (La Grande Armée) katılıp, İber Yarımadası Savaşları’nda muharip subay olarak görev yaptı. 1820’de Polonyalı yazarlar hakkında eleştirel metinler kaleme aldığı Varşova’dan ayrılıp St. Petersburg’a döndü. Orada bir dayanışma içinde çalışacağı dram yazarı Aleksander Griboyedov ve filolog Nikolay Greç’le tanıştı. 1825 yılında, Dekabristlerin yenilgisinden sonra liberal çizgiden ayrılarak Severnaya Pchela (Kuzey Arısı) adlı derginin yayınını Çarlık
politikasıyla uyumlu olarak sürdürdü. 1825-1839 yılları arasında, Greç’le birlikte "Sın Otoçesvennıye” (Vatan Evlâdı) adlı siyasi gazeteyi yayımladılar. Puşkin, Gogol, Nekrasov, Turgenyev, Lermontov, Prens Vyazimski, Bratınski, Dostoyevski ve Tolstoy’la aynı kuşağı paylaşan Bulgarin’in İvan Vıjıgyin (Sın Otoçestva) adlı tarihî romanı tüm Rusya’da büyük ilgi görmüştür. Uzun yazarlık yaşamında verdiği edebiyat eserleri arasında birçok öykü ve roman bulunur: “İnanılabilir Kurgular veya 29. Yüzyıla Yolculuk” (1824); “İnanılmaz Kurgular veya Arzın Merkezine Seyahat” (1825); “Yeniçeriler ya da İç Savaş Kurbanları (1827); “Stsena iz çastnoy jizni v 2028 godu” (2028 Yılında Özel Hayattan Bir Sahne, 1828); “Esterka” (1828); “İvan İvanoviç Vıjigyin” (1829); “Dimitriy Samozvanets” (Sahte Dimitri, 1830); “Vozduşnıy şar Arhip Faddeyeviç’in ili Uteşenie v gorestyah” (Arhip Faddeyeviç’in Uçan Balonu ya da Dertlilere Teselli, 1830); “Ömer ve Öğretisi” (1832); “Mazepa” (1834); “Duh fon-Vizina na nijegorodskoy yarmarke” (Nijnovgorod Panayırında
Vonvizin Ruhu, 1834); “Gde raki zimuyut” (Yengeçler Nerede Kış Uykusuna Yatar, 1836); “Razgovor v tsarstve myortvıh” (Ölüler Ülkesinden Haberler, 1836); “Podojdeniya Mitrofanuşki na Lune” (Mitrofan’ın Ay Serüveni, 1837); “Pamyatnıe zapiski titulyarnogo sovetnika Çuhina, ili Prostaya istoria obıknovennoy jizni” (Çuhin’in Anı Notları, 1841); “Beglaya mısl” (Kaçamak Düşünce, 1842); “Metempsihoza, ili Duşeprevraşçenie” (Ruh Nakli ya da Ruh Dönüşümü, 1842); “Puteşestvie k antipodam na Tselebnıy ostrov” (Dünyanın Öbür Ucundaki Şifa Adasına Seyahat, 1842); “Pismo jitelya kometı Belı k jitelyam Zemli” (Bela Kuyruklu Yıldızından Dünyalılara Mektup, 1843); “Predok i potomki” (Atalar ve Torunları, 1843); “Pervıe sibirskie vozduhoplavateli” (İlk Sibirya Baloncuları, 1845). Çar I. Nikolay’ın ölümünden sonra yaşamının kalan kısmını, doğum yeri Perışovo’nun kuzeyinde Tartu yakınlarındaki Karlova çiftliğinde at yetiştirerek geçiren Faddey Venediktoviç Bulgarin, 1 Eylül 1859’da hayata veda etti.
Kitabın Adı Mitrofan’ın Ay Serüveni
ISBN 9789750521089
Kapak Vasiliy Kandinskiy, “Ağır Halkalar”, 1927
Yayın No İletişim - 2397
Dizi Dünya Edebiyatı - 231
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 171 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 157 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2016
Yazar Faddey Venediktoviç Bulgarin
Çeviren Varol Tümer, Ömer Ürenden
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul
Önsöz Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burçin Gönül
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit