On İki Sandalye

On İki Sandalye, Sovyet Edebiyatı’nı mizah, taşlama ve ironi unsuruyla tanıştıran İlya İlf ve Yevgeni Petrov’un beraber yazdıkları ilk roman.

On İki Sandalye, Sovyet Edebiyatı’nı mizah, taşlama ve ironi unsuruyla tanıştıran İlya İlf ve Yevgeni Petrov’un beraber yazdıkları ilk roman.

Eski bir soylu olan Vorobyaninov, kayınvalidesinin ölüm döşeğinde açıkladığı sırrın ardından sandalyelere saklanmış elmasların peşine düşer. Hazine avcılığında bir de ortağı vardır: Ostap Bender. İkili, elmasların peşinde Sovyet şehirlerini dolaşırken, yeni toplumun

Panoraması okurun önüne boylu boyunca serilir. Sovyet bürokratları, mülksüzleştirilmiş sınıflar, başkent ve taşrada yaşanan değişimin mizahi tasviri, On İki Sandalye’yi Rus toplumunun 1920’lerin sonundaki görünümüne dair çarpıcı bir anlatıya dönüştürür. İlf ve Petrov, On İki Sandalye’de Rus toplumunun kolektif hafızasına kazınacak olan Ostap Bender tiplemesini ilk kez sahneye çıkartırlar.

“İlf ve Petrov, Sovyetler Birliği’nin parmakla sayılabilecek kadar az ve başarılı taşlama yazarları arasındalardı.”
Chris Berg

30 Kasım 1902’de Odessa’da doğdu. Bir süre gazetecilik ve editörlük yaptı, ilk öyküsü Nakunune (Arefe) dergisinde yayımlandı. 1923’te Moskova’ya yerleşti. Gudok’ta çalışırken İlya İlf ile tanıştı. İlk romanları On İki Sandalye 1928’de yayımlandı. İkinci romanları Altın Buzağı 1931’de tefrika edildi, 1933’te kitaplaştırıldı. 1935’te çıktıkları ABD seyahatlerinin ardından Adnoetajnaya Amerika’yı (Tek Katlı Amerika) yazdılar. İlf’in ölümünden sonra Uzak Doğu’ya giden Petrov, oradaki gözlemlerine yer verdiği bir yazı dizisi hazırladı. Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ni istila ettiği yıllarda savaş muhabirliği yapan Petrov, 2 Temmuz 1942’de bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

15 Ekim 1897’de Odessa’da doğdu. Bir süre çeşitli fabrikalarda istatistik ve muhasebe görevlerinde bulunduktan sonra Sindetikon isimli bir mizah dergisinde çalışmaya başladı. İlk şiirlerini aynı zamanda editörlük yaptığı Sindetikon’da yayımladı. 1923’te geldiği Moskova’da tren yolu işçilerinin dergisi Gudok’ta (Tren Düdüğü) editörlük yaptı. 1924’te Marusya Taraşenko’yla evlendi. 1925’te Orta Asya’ya, 1930’larda Yevgeni Petrov’la birlikte ABD’ye seyahat etti. 13 Nisan 1937’de veremden öldü.

Kitabın Adı On İki Sandalye
Orijinal Adı Двенадцать Стульев
ISBN 9789750518843
Kapak Boris Grigoriev, “Anavatanında Rus Halkı”, 1918
Yayın No İletişim - 2264
Dizi Dünya Edebiyatı - 226
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 448 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 373 gr
Perakende Satış Fiyatı 189,00 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2022 (1. baskı - Ocak 2016)
Yazar Yevgeni Petrov, İlya İlf
Çeviren Mehmet Özgül
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Önsöz Barış Özkul
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor, Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset