Aklımdaki Che

Biyografi, anı, politik analiz, tarihsel bilgi, feminist idrak ve hatta şiir… Margaret Randall, Aklımdaki Che’de okuyucuya zengin bir Che Guevara portresi sunuyor.

“… Tarih karşımıza nadiren, eylemde olduğu kadar fikirlerde de, inançları için böylesi cesaret gösteren birilerini çıkarır. Che’nin mirası güzel bir yüzden ve delip geçen keskin bir bakıştan daha fazlasıdır. (…) Onun imgesi (…) hepimizin içindeki en iyiyi cisimleştirmektedir…”

Biyografi, anı, politik analiz, tarihsel bilgi, feminist idrak ve hatta şiir… Margaret Randall, Aklımdaki Che’de okuyucuya zengin bir Che Guevara portresi sunuyor. Bir tür sohbet gibi ilerleyen kitap, hem geçmişe hem geleceğe bakma fırsatı verdiği gibi okurun zihninde yeni sorular da uyandırıyor. Randall, hakkında yüzlerce kitap yazılan, artık bir “mit” haline gelen Che’nin devrimle, sosyalizmle, ailesiyle, şiddetle, dinle, ahlâkla, Fidel Castro’yla, kadınlarla, feminizmle, kendini bir fikre adamayla, iktidarı kullanma biçimleriyle, gerilla savaşıyla kurduğu ilişkileri ve daha birçok özelliğini kendi penceresinden ele alıyor. Çelişkilerini, yanılgılarını da sergileyerek “çağımızın şövalyesi”nin insani boyutlarını gösterdiği kadar neden dünyanın dört bir yanında hâlâ bir sembol olduğunu, kalıcı tesirini de net biçimde ortaya koyuyor. Aklımdaki Che, Guevara ve dönemi hakkında iyi yazılmış kısa bir anlatı…

“… dünya çapında daha adil ve insanca bir yaşam için mücadele eden genç ve yaşlı yığınlara ilham veren bir şahsiyet üzerine güçlü bir anlatı…”
NOAM CHOMSKY

“Che Guevara hakkında tek bir kitap okuyacaksanız, tavsiye edeceğim kitap kesinlikle budur.”
BUD HALL, Left History

1936’da New York’ta doğdu. 1960’lı yıllarda sekiz yıl boyunca iki dilde yayımlanan, dönemin edebiyat çevrelerinde önemli bir etkisi olan El Corno Emplumado/The Plumed Horn dergisinin kurucularından biri oldu. Toplumsal olaylara karşı her zaman duyarlı olan Randall, Beat Kuşağı’nın içinde yer aldı, 1968 öğrenci hareketlerine destek verdi, Küba Devrimi’nin savunucularından oldu, Nikaragua’da Sandinistaları destekledi, Vietnam Savaşı’nda Vietkonglar’la birkaç ay geçirdi. ABD’ye döndüğü 1984 yılında, eserlerinde kullandığı bazı ifadelerin “Birleşik Devletler’in düzenini bozması” gibi suçlamalarla aleyhinde dava açıldı, dava 1989’da lehine sonuçlandı. 1994’e kadar ABD’nin çeşitli üniversitelerinde dersler veren Randall, 1990’da siyasi baskıya maruz kalan yazarlara verilen Lillian Hellman ve Dashiel Hammet Ödülü’ne, 2004’te PEN New Mexico’nun verdiği Dorothy Doyle Yazarlık ve İnsan Hakları Aktivizmi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Birçok kitabı ve makalesi bulunan feminist şair, yazar, fotoğrafçı ve aktivist Randall’ın Türkçeye çevrilen eserleri şunlardır: Sandino’nun Kızları: Nikaragua Halk Devriminde Kadınlar (çev. Mehmet E. Yurtçu, Metis, 1985), Küba’da Kadınlar (çev. R. Şen Süer, Akademi Yayın, 2010).
Kitabın Adı Aklımdaki Che
Orijinal Adı Che on my mind
ISBN 9789750520389
Yayın No İletişim - 2374
Dizi Bugünün Kitapları - 209
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 180 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 158 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2016 (1. baskı - Eylül 2016)
Yazar Margaret Randall
Çeviren Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit