90'larda Türkiye'de Feminizm

Türkiye’de feminist hareketin son yirmi yılı, üzerinde çok konuşulan ama az yazılan bir dönem olarak duruyor. 80’lere ilişkin az sayıda yazılı belge ve çokça efsane var, 90’lar ise daha çok herkesin kendi durduğu yer kadarını bildiği, bilebildiği bir zaman dilimi oldu.
Bu derleme, feminist hareketin tarihinin yazılmasına katkıda bulunmak için hazırlandı.

Türkiye’de feminist hareketin son yirmi yılı, üzerinde çok konuşulan ama az yazılan bir dönem olarak duruyor. 80’lere ilişkin az sayıda yazılı belge ve çokça efsane var, 90’lar ise daha çok herkesin kendi durduğu yer kadarını bildiği, bilebildiği bir zaman dilimi oldu.
Bu derleme, feminist hareketin tarihinin yazılmasına katkıda bulunmak için hazırlandı. Bir yandan “kayıt düşmek” için, diğer yandan, hareketten kadınların kendileri ve birbirleri üzerine düşünmelerinin, bu düşüncelerini paylaşmalarının değerine olan inancımızın bir ifadesi. Bizce ancak böyle bir düşünme/tartışma süreci yapıp ettiklerimizle birlikte bizi bir “hareket” haline getirebilir.

Kitapta yer alan bölümler
1980’ler Türkiyesi'nde Feminist Hareket: Ankara Çevresi Meltem Ağduk Gevrek, Nilüfer Timisi
1990’larda Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Hareketi İçinde Oluşmuş Bazı Gözlem ve Düşünceler S. Nazik Işık
Kadınlara Mahsus Gazete Pazartesi Filiz Koçali
1990’ların Sonunda Bir Kadın İletişim Kuruluşu: Uçan Süpürge Yıldız Ecevit, Filiz Kardam
Bir Yapabilirlik Olarak Ka-Der Aksu Bora
90’lı Yıllar ve Resmi Düzeyde Kurumsallaşmanın Doğuş Aşamaları Selma Acuner
Kadınlara İlişkin Projeler Belkıs Kümbetoğlu
Görünmezlikten Görünürlüğe: Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Aslı Davaz Mardin
Diyarbakır Ka-Mer’in Kuruluş Hikayesi ve Yürüttüğü Çalışmalar Nebahat Akkoç
1990 Sonrası Antalya Kadın Hareketi Tarihi Ayla Öner, Perihan Akay, Kamile Yılmaz, Süheyla Doğan, Nilgün Eroğlu Üstün
Uğultular… Silüetler… Sibel Erarslan
Ulusal Mücadele, Kadın Mitosu ve Kadınların Harekete Geçirilmesi: Türkiye’deki Çağdaş Kürt Kadın Dergilerinin Bir Analizi Necla Açık
Kadın Çalışmaları Öğrencisi Olmak Satı Atakul
Bedenimiz ve Biz: Bekâret ve Cinselliğin Siyaseti Ayşe Gül Altınay

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Antropoloji doktoru oldu. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesiyken 2017’de emekliye ayrıldı. Amargi Dergi ve Ayizi Yayınevi’nin kurucularındandır. Yayınlarından bazıları: Doksanlarda Türkiye’de Feminizm (İletişim Yayınları, 2000, Derleme, Asena Günal ile birlikte), Sıcak Aile Ortamı (Tesev Yayınları, 2005, İlknur Üstün ile birlikte), Kadınların Sınıfı (İletişim Yayınları, 2005), Yoksulluk Halleri (İletişim Yayınları, 2007, Necmi Erdoğan vd. birlikte), Cumhuriyette Çocuktular (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2007, Mine Tan vd. ile birlikte), Boşuna mı Okuduk (İletişim Yayınları, 2011, Tanıl Bora, Necmi Erdoğan, İlknur Üstün ile birlikte), Feminizm Kendi Arasında (Ayizi Yayınları, 2011; İletişim Yayınları, 2021), Ütopyalar: Arzuyla Politikanın Kesiştiği Yer (İletişim Yayınları, 2018, Derleme, Kadir Dede ile birlikte).

1973 yılında doğan Asena Günal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini, ve Sosyoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra, doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nde Atatürk Enstitüsü’nden elde etmiştir. 1998-2005 arasında editör olarak çalıştığı İletişim Yayınları’nda, yayın kurulunun bir üyesi olarak yayın politikasını belirleyenler arasındaydı. 1998’den beri, Toplum ve Bilim dergisinin yayın sekreteri olarak çalışan Günal, yayın sekreteri olarak yayın kurulunun da üyesidir. Eylül 2008’den bu yana ise Tophane’de bir kültür sanat merkezi olan DEPO / Tütün Deposu program koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Kitabın Adı 90'larda Türkiye'de Feminizm
ISBN 9789750500183
Yayın No İletişim - 784
Dizi Bugünün Kitapları - 77
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Tarih
Sayfa 350 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 269 gr
Perakende Satış Fiyatı 228,00 TL
Baskı 7. baskı - Şubat 2021 (1. baskı - Mart 2002)
Derleyen Aksu Bora, Asena Günal
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset