Yasak Kent Buhara 1830-1888

Buhara Avrupalılar için her zaman gizemli bir kent olmuştur. Bu egzotik topraklara gelip de kimlikleri afişe olan seyyahların çoğu ülkelerine dönemedi. Bazı batılı seyyahlar yolculuğa çıkmadan önce, Arapça ve Farsça öğreniyor, tasavvuf ve İslâm kurallarını hatmettikten sonra da kılık değiştirip, Müslüman dervişler olarak Buhara yollarına revan oluyorlardı.
Buhara Avrupalılar için her zaman gizemli bir kent olmuştur. Bu egzotik topraklara gelip de kimlikleri afişe olan seyyahların çoğu ülkelerine dönemedi. Bazı batılı seyyahlar yolculuğa çıkmadan önce, Arapça ve Farsça öğreniyor, tasavvuf ve İslâm kurallarını hatmettikten sonra da kılık değiştirip, Müslüman dervişler olarak Buhara yollarına revan oluyorlardı... Bütün bu zorlu hazırlıklardan sonra bile gerçek kimliklerini saklamaları çok güçtü; çünkü, dine dair bir dolu ayrıntı, cevabını bilemedikleri soruların tehdidi altındaydılar.
Binbir türlü meşakkatin üstesinden gelmeyi başaran birkaç Avrupalı seyyah, Buhara’nın tarihine tanıklık eden değerli metinleri ülkelerine getirebildiler. İşte, Zarcone kitabında, bu önemli tanıklıkları gün ışığına çıkarıyor ve Buhara kentinin gizemli tarihine ışık tutuyor.


Kitabın Adı Yasak Kent Buhara 1830-1888
Orijinal Adı Boukhara l'interdite 1830-1888 L'occident moderne a la conquete d'une legende
ISBN 9789754709209
Yayın No İletişim - 740
Dizi Dünya Şehirleri - 4
Alan Tarih
Sayfa 158 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 258 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2001
Çeviren Ali Berktay
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Ziya Osman Bangu
Yayına Hazırlayan Thierry Zarcone
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset