Geçici Bir Hoşgörü Modeli: Cemaatler ve Kozmopolit Kimlik
İskenderiye 1860-1960

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır.

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır. Bunlar, birleşerek varoluş maceramızı oluşturan ayrı anlatılardır, büyük şehirlerin kimliğidir. Büyük şehirler, akışın yer değiştirdiği ya da kabardığı anlarda tıpkı canlı bir varlık, hattâ insanın kendi gibi zaman ve tarihle olan ilişkilerini yeniden kurabilmek için "mücadele" ederler. Bu, sarsıntıların, altüst oluşların yeni bileşimlerle yüklü olduğu bir geçiş dönemidir. Şehirlere bu sürecin aynasında bakmak, hayatlarının en önemli kesitinde onlara yaklaşmak, sadece tarihe daha yakından tanıklık etmek değil, bir kutlama, bir felaket ya da veda anında bir dostun yanında olmaktır. Bu dizimizde böyle bir ilgi ve yakınlığı çoktan hak etmiş olan şehirlerin hikâyeleri yer alıyor.

İskenderiye'nin dünyaya açıklığı basit bir kozmopolitlik değildir. İskenderiye ne New York'tur, ne de Paris. Kentte yaşayan milliyetlerin çeşitliliğinden ziyade, Batı emperyalizminin etkisine rağmen hâlâ Osmanlı İmparatorluğu'na ait bir denizin bütün kıyılarından gelen halkların bu milliyetlerle girdiği ilişkidir İskenderiye'yi dünyaya açan. İskenderiye bir uğrak kenti ya da sadece bir liman kenti de değildir; öyle olsaydı özellikleri ticarete indirgenmiş olurdu. Hem bir Osmanlı kentidir, hem uluslararası bir sığınak, hem ekonomik bir merkez, hem de bir Akdeniz kültür kutbudur. Orada birlikte yaşayan halkların tarihi ve yaşam biçimleri ortaktır. Robert Ilbert, Ilios Yannakakis ve Jacques Hassoun'un yayına hazırladığı bu kitap İskenderiye'nin 1860-1960 yılları arasındaki "en karakteristik" dönemine çeşitli açılardan ışık tutuyor.

Kitapta yer alan bölümler
Dünyaya Açık Bir Akdeniz Simgesi Robert Ilbert
Bir Kentlik Biçimi Robert Ilbert
Yahudiler, Bir Karşılıklar Cemaati Jacques Hassoun
Ermeni Olmak Anne Le Gall- Kazazian
Yunanlılar: İskenderiye’nin ‘Parikia’sı Katerina Tirimi
İtalyanlar, İtalyanlık ve Faşizm Anouchka Lazerev
1959 Paul Balta
Elveda İskenderiye Ilios Yannakakis
Mısır’dan İkinci Exodus Jacques Haussoun
İskender’in Rüyası ya da Edebî Mit Eglal Errera
Fausta Cialente Anouchka Lazarev
İzler, Kalıntılar, Anılar Mercedes Volait
‘Dörtleme’nin Esrarı Corinne Alexandre-Garner
Aziz ve Vahşi Şehrim Edouard al- Kharrât
Kozmopolitizmin Ölümü Illios Yannakakis
Provence Üniversitesi'nde ve Institut universiteaire de France'ta profesör (Çağdaş Akdeniz tarihi bölümü). Mısır ve özellikle 1989'da üzerine doktora tezini yazdığı İskenderiye uzmanı. Çağdaş Akdeniz Tarih Araştırmaları Merkezi'nin müdürü.
Kahire'de doğdu. Tarihçi ve uluslararası ilişkiler uzmanı. Lille III Üniversitesi'nde ders veriyor.
İskenderiye'de doğdu. Yazar ve psikanalist, Mısır Yahudileri tarihçisi, Juifs du Nil'i (Minerve, 1990) ve Juifs d’Egypte, Images et textes'i (Scribe) yayımladı. Ayrıca Alexandrie romanını (La Découverte) ve birçok makale yazdı. En son, Cécile Wajsbrot'la birlikte L’Histoire à la lettre'i yayımladı (Mentha, 1991).
Üst Başlık Geçici Bir Hoşgörü Modeli: Cemaatler ve Kozmopolit Kimlik
Kitabın Adı İskenderiye 1860-1960
Orijinal Adı Alexandrie 1860-1960, Un modele éphémere de convivialité: Communautés et identité cosmopolite
ISBN 9789750504112
Yayın No İletişim - 1194
Dizi Dünya Şehirleri - 9
Alan Tarih
Sayfa 260 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 395 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2006
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Çeviren Barış Kılıçbay
Derleyen Robert Ilbert, Ilios Yannakakis, Jacques Hassoun
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset