Edessa Urfa Kutsal Şehir

Bugünkü sakinleri tarafından bir `Peygamberler ve Evliyalar` şehri olarak bilinen Urfa geçmişte de benzeri özellikleriyle değişik dinler ve mezhepler tarafından kutsal, `kutsanmış` bir şehir olarak kabul edilmiştir. Urfa, tarihi boyunca kendine özgü yaşam tarzı, gelenekleri, kültürü ile her zaman büyük ilgi uyandıran büyülü bir şehir hüviyetini korumuştur.
Bugünkü sakinleri tarafından bir `Peygamberler ve Evliyalar` şehri olarak bilinen Urfa geçmişte de benzeri özellikleriyle değişik dinler ve mezhepler tarafından kutsal, `kutsanmış` bir şehir olarak kabul edilmiştir. Urfa, tarihi boyunca kendine özgü yaşam tarzı, gelenekleri, kültürü ile her zaman büyük ilgi uyandıran büyülü bir şehir hüviyetini korumuştur. Şimdiye kadar yazılmış en geniş kapsamlı şehir monografisi olan bu kitap başlangıcından İslâm dünyasına kazandırıldığı tarihe kadarki dönem içinde Urfa´yı ve Urfalıların hayatlarını ele almaktadır. Bu eşsiz eserde, `kutsal şehir` Eddessa´nın bütün yönleriyle anlatılan ilginç öyküsünü bulacaksınız.
Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır. Bunlar, birleşerek varoluş maceramızı oluşturan ayrı anlatılardır, büyük şehirlerin kimliğidir. Büyük şehirler, akışın yer değiştirdiği ya da kabardığı anlarda tıpkı canlı bir varlık, hattâ insanın kendi gibi zaman ve tarihle olan ilişkilerini yeniden kurabilmek için `mücadele` ederler. Bu, sarsıntıların, altüst oluşların yeni bileşimlerle yüklü olduğu bir geçiş dönemidir. Şehirlere bu sürecin aynasında bakmak, hayatlarının en önemli kesitinde onlara yaklaşmak, sadece tarihe daha yakından tanıklık etmek değil, bir kutlama, bir felâket ya da veda anında bir dostun yanında olmaktır. Bu dizimizde böyle bir ilgi ve yakınlığı çoktan hak etmiş olan şehirlerin hikâyeleri yeralıyor.
1912 yılında İngiltere'nin Newcastle şehrinde doğdu. Doktorasını 1939 yılında Oxford Üniversitesi'nde tamamladı. Kuzey Afrika'da Sudan'da Mısır'da, Libya'da çeşitli idari görevlerde bulunduktan sonra, 1961 yılında Sami Dilleri profesörü oldu. Yedi yıl süreyle Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu'nda Yakın ve Ortadoğu Bölümü şefliğinde bulundu,1968 yılında İngiliz Akademisi Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi. Urfa'ya ilk kez 1952 yılında Prof. Storm Rice idaresindeki Harran ve Prof. Seton Lloyd yönetimindeki Sultantepe kazıları esnasında geldi; bunu takiben 1956, 1959, 1961, 1966 yıllarında olmak üzere Urfa'yı dört kez daha ziyaret etti.
Kitabın Adı Edessa Urfa Kutsal Şehir
Orijinal Adı The Blessed City
ISBN 9789750500268
Yayın No İletişim - 808
Dizi Dünya Şehirleri - 5
Alan Tarih
Sayfa 400 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Perakende Satış Fiyatı 20,83 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2002
Yazar Judah Benzion Segal
Çeviren Ahmet Arslan
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset