Timur'un Vaha Kenti: Bir İmparatorluğun ve Bir Rönesansın Kalbi
Semerkand 1400-1500

Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır.
Tarihin ana ırmağı büyük şehirlerin vadisinden akar. Bu akışın uygarlık dediğimiz birikimleriyle örülen büyük şehirlerin çevre ve hayat dokusunda dünyanın, insanlık durumlarının her değişimi bir öncekiyle örtüşür ve bize bir tarih içinde, onunla birlikte oluştuğumuzu anlatır. Bunlar, birleşerek varoluş maceramızı oluşturan ayrı anlatılardır, büyük şehirlerin kimliğidir. Büyük şehirler, akışın yer değiştirdiği ya da kabardığı anlarda tıpkı canlı bir varlık, hattâ insanın kendi gibi zaman ve tarihle olan ilişkilerini yeniden kurabilmek için “mücadele” ederler. Bu, sarsıntıların, altüst oluşların yeni bileşimlerle yüklü olduğu bir geçiş dönemidir. Şehirlere bu sürecin aynasında bakmak, hayatlarının en önemli kesitinde onlara yaklaşmak, sadece tarihe daha yakından tanıklık etmek değil, bir kutlama, bir felâket ya da veda anında bir dostun yanında olmaktır. Bu dizimizde böyle bir ilgi ve yakınlığı çoktan hak etmiş olan şehirlerin hikâyeleri yeralıyor.
Türk-İslâm medeniyetiyle parlayan ve ışığıyla tüm dünyayı aydınlatan bir kenttir Semerkand. İpek Yolu’nun öyle önemli bir kavşağında kurulmuştur ki, şaşaalı tüccarların, dervişlerin, gezginlerin uğramadan geçemedikleri yerlerden biri olmuştur. Timur, Semerkand’ı imparatorluğunun başkenti yaptıktan sonra, şehri görkemli mimarî yapılarla donatır. Bu nedenle, 14. ve 15. yüzyıllar Semerkand’ın “altın dönemi” olarak kabul edilir. Hassas dengeler üzerine kurulmuş bir imparatorluğun merkezindeki bu şehirde gelişen sanat ve bilim dünyası, döneme “Timur İmparatorluğu’nun rönesansı” olarak damgasını vurur. Elinizdeki kitap bu gizemli şehrin sokaklarında size rehberlik ederken, Timur’un ilginç hayatı eşliğinde, dünyanın en önemli imparatorluğunun tarihine de tanıklık edeceksiniz.

Kitapta yer alan bölümler
Giriş: Timurlu Semerkand’ı Alain Ducellier
Semerkand’da Bir İspanyol Lucien Kehren
Aykırı Bir Fatih Amin Maalouf
Batılıların Korkularının Aynasında Kristiaan Arche
Keyhüsrev’den Timur’a Kent Frantz Grenet
Su Gökyüzünden Düşmeyince Jürgen Paul
Son Kervan Ateşleri Audrey Burton
Timurlu Sanat, Topraktan ve Kâğıttan Bir Cennet Yves Porter
Âlim Emir Yıldızları İlhak Ediyor Frédérique Beaupertuis- Bressand
Sufi Tarikatları, Tasavvuf ve Ekonomik Jürgen Paul
Yeni Bir Kimlik: Çağatayca Jean- Luis Bacqué- Grammont
Şirali’nin Yazgısı Çatherina Pujol
Karışımın Güzellikleri Uli Schamiloglu
Madison Üniversitesi’nde Ortaçağ, modern ve çağdaş Orta Asya tarihi öğretim görevlisidir.
Üst Başlık Timur'un Vaha Kenti: Bir İmparatorluğun ve Bir Rönesansın Kalbi
Kitabın Adı Semerkand 1400-1500
Orijinal Adı Semerkand 1400-1500
ISBN 9789750501517
Yayın No İletişim - 1062
Dizi Dünya Şehirleri - 8
Alan Tarih
Sayfa 212 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 338 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2005
Derleyen Vincent Fourniau
Çeviren Ali Berktay
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset