Yapay Zeka
Yeni Başlayanlar İçin

Bilişim teknolojisine, herkesin anlayabileceği bir dille yaklaşan Yapay Zeka, bilgisayarların ve onları "düşünen makineler" yapmayı hedefleyen yapay zekâ araştırmalarının karmaşık dünyasına bir giriş kitabı niteliğinde. Yapay zekâ uygulamalarını, konuya yabancı ama meraklı okurları gözeterek inceleyen Blay Whitby, terminolojiyi sadeleştirerek ve gündelik hayattan verdiği örneklerle; kablolardan, çiplerden, devrelerden oluşan bilgisayarların soğuk dünyasına biraz daha ısınmamızı amaçlıyor.

Bilişim teknolojisine, herkesin anlayabileceği bir dille yaklaşan Yapay Zeka, bilgisayarların ve onları "düşünen makineler" yapmayı hedefleyen yapay zekâ araştırmalarının karmaşık dünyasına bir giriş kitabı niteliğinde. Yapay zekâ uygulamalarını, konuya yabancı ama meraklı okurları gözeterek inceleyen Blay Whitby, terminolojiyi sadeleştirerek ve gündelik hayattan verdiği örneklerle; kablolardan, çiplerden, devrelerden oluşan bilgisayarların soğuk dünyasına biraz daha ısınmamızı amaçlıyor. Ancak hiçbir zaman "makine merkezli" düşünmeyip, konuyu sosyal boyutlarıyla da ele alarak gelecekteki bir robot istilasına inanmadığını ifade etmekten de kaçınmıyor. Yapay Zeka, makinelerin insan hayatını kolaylaştırırken nasıl bir yol izlediklerini, insanların makineleri mükemmelleştirmek için verdikleri çabayı, makinelerin sanatta, edebiyatta, uzay araştırmalarında, iş hayatında, kısaca hayatın tam içinde ne kadar işlevsel olabileceklerini daha yakından anlamak isteyenler için yazılmış bir başvuru kaynağı.


 

BLAY WHITBY Yirmi yıldan fazla zamandır yapay zekâ üzerine çalışmalar yapan Blay Whitby, araştırmalarında özellikle yeni teknolojilerin sosyal ve ahlâki boyutları üzerinde durmaktadır. Alanının önde gelen isimlerinden olan ve çeşitli yayın organlarında konuyla ilgili birçok makalesi bulunan Whitby, halen İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ alanında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Kitabın Adı Yapay Zeka
Alt Başlık Yeni Başlayanlar İçin
Orijinal Adı A Beginner's Guide: Artificial Intelligence
ISBN 9789750503795
Yayın No İletişim - 1129
Dizi Başvuru - 45
Alan Popüler Kültür
Sayfa 179 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 137 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,67 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2005
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Yayın Sekreteri Kıvanç Koçak
Kapaktaki Görsel Bruce Jensen
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Dizin Hasan Deniz
Yazar Blay Whitby
Çeviren Çiğdem Karabağlı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset