Yan Yollar
Düşünce, Bilgi, Sanat

Türkiye’de sosyal bilimlerin usta hocalarından Hasan Ünal Nalbantoğlu, sosyal teorinin sapaklı yollarının bilgisinden öte, asıl, eleştirel düşünce tutkusunu ve özenini öğretir. Onun metinlerindeki ince kavram ve dil işçiliği, düşüncenin araçsallaştırılmasına ve yüzeyselleşmeye karşı bir uyarıdır.

Türkiye’de sosyal bilimlerin usta hocalarından Hasan Ünal Nalbantoğlu, sosyal teorinin sapaklı yollarının bilgisinden öte, asıl, eleştirel düşünce tutkusunu ve özenini öğretir. Onun metinlerindeki ince kavram ve dil işçiliği, düşüncenin araçsallaştırılmasına ve yüzeyselleşmeye karşı bir uyarıdır.  Nalbantoğlu’nun Arayışlar derlemesi, sosyal teoriyle, kültür endüstrisiyle, bilimle ilgili meselelerin ana yollarında seyrediyordu. Elinizdeki derlemede de bu ilgiler eksik değil; sözgelimi sivil toplum, kamu alanı gibi revaçtaki kavramların sorgulanması söz konusu.Ancak Yan Yollar’daki yazılar daha ziyade mimarlık, edebiyat, dans, müzik gibi özgül temalar ve pratiklerle meşgul oluyor. Bu alanlara emek pratikleri olarak bakıyor, eyleyicilerinin “bedencan ve zihin dinamikleriyle” ideolojik söylemlerini mercek altına alıyor.  “Bu mesele, sorun ve konuları bir ‘uzman’ gayretkeşliğiyle değil, bir amatore tutkusuyla” ele aldığını söylüyor Nalbantoğlu. Temalara uygun olarak, sosyal teorinin serinliğiyle edebî zevki birleştiren yazılar…

1947'de Ankara'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde sosyoloji öğrenimi gördü. Londra Üniversitesi'nde yüksek lisans, Hacettepe Üniversitesi'nde doktora yaptı. 1968-1990 arasında Hacettepe, ODTÜ, Durham ve Kaliforniya Üniversitesi-Berkeley'de ders verdi. 1990'dan, aramızdan ayrıldığı 2011'e kadar ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nde görev yapmıştır. Hazırladığı Patikalar; Martin Heidegger ve Modern Çağ adlı derleme 1997'de İmge Kitabevi Yayınları'nca; Arayışlar - Bilim, Kültür, Üniversite derlemesi 2009'da, Yan Yollar - Düşünce, Bilgi, Sanat adlı kitabı 2010'da İletişim Yayınları'nca yayımlanmıştır.
 
İletişim Yayınları ayrıca Hasan Ünal Nalbantoğlu'na Armağan - Symbolae in Honorem kitabını yayımlamıştır. (2008; derleyenler Adile Arslan Avar - Devrim Sezer).
Kitabın Adı Yan Yollar
Alt Başlık Düşünce, Bilgi, Sanat
ISBN 9789750507397
Yayın No İletişim - 1450
Dizi Politika - 83
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 567 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 451 gr
Perakende Satış Fiyatı 344,00 TL
Baskı 2. baskı - Şubat 2014 (1. baskı - Şubat 2010)
Yazar Hasan Ünal Nalbantoğlu
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Güzel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset