Hatırladıklarıyla ve Unuttuklarıyla
Türkiye'nin Toplumsal Hafızası

Tarihin romanlar üzerinden tartışıldığı, anı kitaplarının yok sattığı, Osmanlı mirasının ticarileştiği, tehcir tartışmalarının kavgaya dönüştüğü ve mübadil çocuklarının Yunanistan’a turlar düzenlediği bir dönemi yaşıyoruz. Böyle bir ortamda toplumsal bellek çalışmaları ayrı bir önem kazanıyor. Bellek, bireysel ve kendiliğinden bir olgu değil, sosyal alanla kesişen, içinde bulunulan ânın dinamiklerince belirlenen ve toplumsal kimliklerimizi kuran, değişken bir süreç.

Tarihin romanlar üzerinden tartışıldığı, anı kitaplarının yok sattığı, Osmanlı mirasının ticarileştiği, tehcir tartışmalarının kavgaya dönüştüğü ve mübadil çocuklarının Yunanistan’a turlar düzenlediği bir dönemi yaşıyoruz. Böyle bir ortamda toplumsal bellek çalışmaları ayrı bir önem kazanıyor. Bellek, bireysel ve kendiliğinden bir olgu değil, sosyal alanla kesişen, içinde bulunulan ânın dinamiklerince belirlenen ve toplumsal kimliklerimizi kuran, değişken bir süreç. Türkiye’nin Toplumsal Hafızası, değişik alanlarda belleğin nasıl üretildiği ve meşrulaştırıldığı, farklı belleklerin nasıl birbirleriyle mücadele ederek şekillendiği ve bu mücadele içinde kimliklerin oluşumu ve dönüşümü üzerine kaleme alınmış yazıları biraraya getiriyor. Bu yazılar, hatırlamanın ve unutmanın bireysel olduğu kadar sosyal ve politik bir süreç de olduğunu ortaya koyuyor.

 

Kitapta yer alan bölümler
Ortadoğu’ya Tutulan Fransız Aynaları: Ermeni ve Türk Belgelerinde Kilikya Esra Özyürek
Toplumsal Bellek ve Varlık Türklük Tarihi ve Kıbrıs: Kıbrıslı Türk Kimliğinin Hikâyelenmesinde Bir Yolağzı Nergis Canefe
Toplumsal Bellek ve Varlık Vergisi Rıfat N. Bali
1915 Hatıraları ve Ermeni Kimliği’nin İnşası Cihan Tuğal
Memleket, Yurt ve Coğrafi Kardeşlik: Arşivci Kültür Politikaları Aslı Iğsız
Cumhuriyet’le Nikâhlanmak: ‘Üç Kuşak Cumhuriyet’ ve ‘ Bir Yurttaş Yaratmak’ Sergileri Esra Özyürek
Üç Boyutlu Öyküler: Türkiyeli Ziyaretçilerin Gözünden Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Temsil Ettiği Ulusal Kimlik Aslı Gür
Kapadokya, Zelve’de Miras, Bellek ve Deneyim Hazel Tucker
Mülteci Belleği veya Bir Yunan Kurumu Üzerine Notlar Penelope Papailias
Yürümek Elif Ekin Akşit
Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz Bir Yas: Türkiye’de 10 Kasım Nazlı Ökten
Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji bölümünden 1993 yılında mezun oldu. 2002 yılında Michigan Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde, Türkiye'de 1930'lara duyulan nostalji, modernlik ve özelleşme konulu doktora tezini tamamladı.
Üst Başlık Hatırladıklarıyla ve Unuttuklarıyla
Kitabın Adı Türkiye'nin Toplumsal Hafızası
ISBN 9789754709193
Yayın No İletişim - 738
Dizi Bugünün Kitapları - 71
Alan Tarih
Sayfa 346 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 252 gr
Perakende Satış Fiyatı 83,50 TL
Baskı 4. baskı - Mayıs 2020 (1. baskı - Ağustos 2001)
Editör Asena Günal
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Asude Ekinci
Derleyen Esra Özyürek
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset