Resim ve Heykel Müzesi
Bir Varoluş Öyküsü

Bu kitap, kurulduğu günden itibaren, varlıkla yokluk arasında gidip gelen Resim ve Heykel Müzesi’nin varoluş mücadelesini anlatmaktadır. Bu müzeyi yaşatabilme yolunda bir çabadır. Bu konudaki girişimler için bir kılavuzdur.

Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek modern sanat müzesi olarak 1937 yılında kuruldu. Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı olarak Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’nde bulunan müze, Halil Edhem’in tasarımının vücuda gelmiş haliydi. Kurum, kısa sürede ilk ivmesini kaybetti, kimi zaman yeniden canlandı, kimi zaman görünmez oldu. Ama hiçbir zaman ortadan kaybolmadı. 1990’lara kadar Cumhuriyet dönemi sanatının en önemli teşhir ve temsil alanı oldu. Bu kitap, kurulduğu günden itibaren, varlıkla yokluk arasında gidip gelen Resim ve Heykel Müzesi’nin varoluş mücadelesini anlatmaktadır. Bu müzeyi yaşatabilme yolunda bir çabadır. Bu konudaki girişimler için bir kılavuzdur.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını European Studies of Society, Science and Technology Programı’nda tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Programı’nda doktorasını yaptı. Fulbright burslusu olarak misafir olduğu Tufts Üniversitesi’nde, sanat tarihçisi Prof. Dr. Andrew McClellan’la müze teorileri üzerine çalıştı. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) üyesi olan Köksal’ın çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde yazıları yayımlanmaktadır. Ağırlıklı olarak müze teorileri, sanat tarihi yazımı ve sanatın örgütlenme biçimleri üzerine çalışmaktadır. Köksal, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyesidir.

Kitabın Adı Resim ve Heykel Müzesi
Alt Başlık Bir Varoluş Öyküsü
ISBN 9789750531705
Yayın No İletişim - 3062
Dizi Sanat Hayat - 50
Alan Sanat
Sayfa 307 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 212,00 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2021
Yazar Ayşe H. Köksal
Dizi Editörü Ali Artun
Yayına Hazırlayan İpek Yeğinsü
Kapak Tasarımı Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit