Putin'in Aklında Ne Var?

Michel Eltchaninoff, birçok övgüye değer görülen bu çalışmasında Kırım’ın ilhakı ve Suriye’ye Rus müdahalesinden beri akılları kurcalayan bir soruyu cevaplamaya çalışıyor: Putin’in aklından neler geçiyor?

Putin’e Sovyet âşığı diyebilir miyiz? Judo merakının Kant’la nasıl bir ilişkisi olabilir? Tam bir liberal görünümü verirken muhafazakârlığa nasıl dümen kırabilmiştir? Batı’yı neden Rusya’nın ezeli düşmanı olarak görür? İmparatorluk hevesinin ve savaşçılığının sonucunda bizleri nasıl bir dünya bekliyor?

Putin, yeni dünya tahayyülünü şekillendirirken tek bir kaynaktan beslenmiyor. Birbirinden çok farklı kulvarlardaki düşünürlerin fikirlerini kendine has bir biçimde harmanlıyor. Burada biraz Soljenitsin, biraz Dostoyevski bulmak mümkün. Putin’in Aklında Ne Var? adlı bu kitapta Putin’in yönetim felsefesini ve ülke idealini içeren ilginç bir portresini bulacaksınız. Ayrıca bu deneme tek adam yönetiminin hayalini kuran ve gerçekleştiren Vladimir Putin’in neler yapabileceğini görmek, gelecekte hangi adımları atacağını tahmin edebilmek için ipuçlarıyla dolu.

 

Michel Eltchaninoff, birçok övgüye değer görülen bu çalışmasında Kırım’ın ilhakı ve Suriye’ye Rus müdahalesinden beri akılları kurcalayan bir soruyu cevaplamaya çalışıyor: Putin’in aklından neler geçiyor?


Belli belirsiz varlığı sezilen bir doktrin birkaç yıldan beri daha açık bir biçimde ortaya çıkmaya başladı. Putin’in kişiliği gibi öngörülemez ve nüfuz edilmesi güç, karmaşık bir doktrin... Bu melez ve kararsız doktrin hepimizi hareketli ve belirsiz bir geleceğin beklediğine işaret ediyor olabilir. Yaşayıp göreceğiz.

1969 Paris doğumlu Fransız felsefeci, gazeteci ve yazar. Aylık Philosophie Magazine dergisinin baş editörüdür. Eserleri arasında Dostoïevski. Roman et philosophie (PUF, 1998), Manuel de survie dans les dîners en ville (Sven Ortoli ile birlikte, Seuil, 2007), Dostoïevski. Le Roman du corps (Millon, 2013), Les nouveaux dissidents (Stock, 2016) ve Dans la tête de Marine Le Pen (Actes Sud, 2017) yer almaktadır. Dans la tête de Vladimir Poutine (Putin’in Aklında Ne Var?) adlı kitabıyla 2015 Revue des Deux Mondes özel ödülüne layık görülmüştür.

Kitabın Adı Putin'in Aklında Ne Var?
Orijinal Adı Dans la tête de Vladimir Poutine
ISBN 9789750521461
Yayın No İletişim - 2434
Dizi Bugünün Kitapları - 216
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 149 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 131 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Şubat 2017)
Yazar Michel Eltchaninoff
Çeviren Melike Işık Durmaz
Editör Ahmet İnsel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ece Ziya
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit