Popüler Siyasî Deyimler Sözlüğü

Gündelik siyaset, simgelerle, sloganlarla, deyimlerle, sembolleşmiş tarihlerle veya rakamlarla yürüyor. Hele toplumsal iletişime jestlerin ve dolaylı anlatımların hâkim olduğu Türkiye’de, böylesi mecazları ve deyimleri dikkate almayan bir siyasî tarih eksik demektir.

Gündelik siyaset, simgelerle, sloganlarla, deyimlerle, sembolleşmiş tarihlerle veya rakamlarla yürüyor. Hele toplumsal iletişime jestlerin ve dolaylı anlatımların hâkim olduğu Türkiye’de, böylesi mecazları ve deyimleri dikkate almayan bir siyasî tarih eksik demektir. “Gözlerimizin içine bakın...” lafını bilmeden AP’nin yükseliş dinamiği kavranabilir mi? “Sayın muhbir vatandaş” formülü bilinmeden 12 Mart döneminin havası anlaşılabilir mi? 12 Eylül zihniyetinin, “asmayalım da besleyelim mi?” sözünden daha veciz bir özeti var mıdır? Böylesi “vecizeleri” derleyen bu kitap, Türkiye’nin yakın dönem siyasî tarihini özetleyen bir pratik sözlük gibi. Dönemlere damgasını vuran sloganlar... Ciltlerle lafı, tarihçeyi, gerekçeyi özetleyen, “141-142”, “100 gün”, “147’ler”, “11’ler”, “Dokuzlar” gibi sihirli rakamlar... “70 sente muhtaç olmak”, “Yollar yürümekle aşınmaz”, “Dün dündür bugün bugündür”, “kadayıfın altı...” gibi, neredeyse atasözleşmiş lafların arka planı. “Ortanın göbekçileri”, “kuyudan adam çıkarmak”, “Cemal Aga”, “Yaylacılar”, “Tırt Osman”, “Plan mı pilav mı?” gibi siyasî hiciv örnekleri... Popüler Siyasî Deyimler Sözlüğü, benzersiz bir derleme-açıklama çalışması. Bu çalışma siyaset edebiyatımızın “yakasını açıyor”.

1965’te Bünyan’da doğdu. 1986’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık, serbest araştırmacılık ve CHP Meclis Grubu Hukuk Danışmanlığı yaptı. 1991’de “1982 Anayasasında Cumhurbaşkanlığı” adlı (Baskın Bıçakçı ile ortak) çalışmasıyla Milliyet gazetesinin Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü’nü; 1992’de “Siyasi Gelişmeler ve Demokratikleşme” adlı çalışmasıyla yine Milliyet’in Türkiye’nin Sorunları konulu Araştırma Ödülü’nü kazandı.
1964’te Adana’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara’da okudu. 1987’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1991’de Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden master derecesi aldı. Aynı yıl, Alper S. Aslandaş’la birlikte yaptığı, “1982 Anayasasında Cumhurbaşkanlığı” başlıklı çalışmasıyla Milliyet gazetesi Sosyal Bilimler Ödülü’nü aldı. Serbest avukatlık, muhabirlik, çevirmenlik, düzeltmenlik yaptı. 1993’ten bu yana reklam yazarı olarak çalışıyor.
Kitabın Adı Popüler Siyasî Deyimler Sözlüğü
ISBN 9789754705102
Yayın No İletişim - 329
Dizi Sözlükler - 2
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 255 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 210 gr
Perakende Satış Fiyatı 178,00 TL
Baskı 6. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Ekim 1995)
Yazar Alper Sedat Aslandaş, Baskın Bıçakçı
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset