Ortaçağ Avrupası'nın Ekonomik ve Sosyal Tarihi

Roma İmparatorluğu’nun sonundan onbeşinci yüzyılın ortalarına kadar, Avrupa’nın ekonomik ve sosyal değişiminin nedenlerini inceleyen Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi, artık klasikleşmiş kaynaklardan birisidir. Belçikalı tarihçi Henri Pirenne’in bu eseri çok kapsamlı bir Avrupa tarihi edisyonunun ağırlıklı parçalarından biridir.

Roma İmparatorluğu’nun sonundan onbeşinci yüzyılın ortalarına kadar, Avrupa’nın ekonomik ve sosyal değişiminin nedenlerini inceleyen Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi, artık klasikleşmiş kaynaklardan birisidir. Belçikalı tarihçi Henri Pirenne’in bu eseri çok kapsamlı bir Avrupa tarihi edisyonunun ağırlıklı parçalarından biridir. Ortaçağ konusundaki tartışmalara yaptığı katkı nedeniyle yazarın sağlığında İngilizce’ye çevrilen ve genişletilen eser, bu konudaki temel tartışma metinlerinden birisi haline gelmiştir. Kapitalizmi hazırlayan koşullar, kent ticaretinin nasıl şekil değiştirdiği, büyük nüfus hareketleri, paranın kendi içindeki dönüşümü ve bu dönüşüme etki eden faktörler, yüzyıllara yayılan bir iz sürmeyle ele alınır. Ekonomik hayattaki bu değişiklikler yalnızca bu alanla sınırlı tutulmayarak, kentlerin dönüşümü ve nüfus hareketleri de hesaba katılarak hatta kimi zaman bir ülkenin bir bölümü ayrıntılı incelenerek ortaçağlar tablosuna ilave edilir. Biricik bir ortaçağ algısına karşı Pirenne, sürekli olarak kendi iç değişiklikleriyle ortaçağlardan bahsederek konuyu nasıl bir derinlikle ele aldığını gösterir. Sadece ekonomik bir sistem olarak kapitalizmi değil, ekonominin kendisinin nasıl dönüştürüldüğünü de mükemmel bir şekilde ele alan bu klasik eseri, Uygur Kocabaşoğlu’nun özenli çevirisiyle yayınlıyoruz.

HENRI PIRENNE (d: 1862 - ö: 1935) Ortaçağlar Avrupa’sı ve Belçika tarihinin önde gelen araştırıcılarından birisi olan Henri Pirenne, 23 Aralık 1862’de Belçika’da doğdu. Büyük bir sanayicinin oğlu olan Pirenne, Liege Üniversitesi’nde doktora öğrenimi yaptı. Leipzig, Berlin ve Paris üniversitelerinde çalışmalarını sürdüren Henri Pirenne, 1886 yılında Ghent Üniversitesi’nde profesör oldu. 1930 yılında emekli olana kadar aynı üniversitede Ortaçağlar ve Belçika Tarihi dersleri verdi.
Almanların Belçika’yı işgali sırasında ders vermeyi reddeden Henri Pirenne 1916 ile 1918 yılları arasında Almanlar tarafından hapsedildi. Ölümünden sonra yayımlanmış olan Avrupa Tarihi’nin taslağını bu mahpusluk yıllarında belleğinde oluşturdu. Pirenne’in ilk önemli kitabı, Ortaçağlarda Dinant Kentinin Anayasası Tarihi (1889) adlı ortaçağlar kent hayatını anlatan çalışmasıdır. En önemli yapıtı yedi ciltlik Belçika Tarihi (1900-1932) Henri Pirenne’e uluslararası bir ün kazandırdı.
Henri Pirenne’in 1922 yılında Amerika’daki Princeton Üniversitesi’nde verdiği dersler daha sonra (1925) Ortaçağ Kentleri adı altında yayımlandı. Bu yapıt, ortaçağların sonlarında kentsel merkezlerin ve ticarî faaliyetlerin canlanışının klasik bir çözümlemesi sayılır. Ölümünden sonra yayınlanan Muhammed ve Şarlman (1937) adlı yapıtında Pirenne, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün Cermen istilâlarının değil, Akdeniz’deki Arap egemenliğinin bir sonucu olduğu tezini ortaya attı. Çok eser vermiş bir tarihçi olan Pirenne’in öteki önemli yapıtları arasında Felemenk’deki Eski Demokrasiler (1910), Ortaçağların Sonu (1931), Ortaçağ Kent Anayasalarının Kökeni (1895) sayılabilir.
Belçika Kraliyet Tarih Komisyonu Başkanlığı ve Uluslararası Tarih Kongresi’nin yöneticiliğini de yapmış olan Henri Pirenne’in Ortaçağ Avrupa’sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi (1933) adlı bu yapıtı ortaçağ Avrupa tarihinin başeserlerinden birisi sayılmaktadır.
Pirenne’in ülkemizde bir diğer kitabı Ortaçağ Kentleri / Kökenleri ve Ticaretin Canlanması (Çev. Şadan Karadeniz) İletişim Yayınları’ndan çıktı.
Kitabın Adı Ortaçağ Avrupası'nın Ekonomik ve Sosyal Tarihi
Orijinal Adı Economic an Social Hİstory of Medieval Europe
ISBN 9789750503658
Yayın No İletişim - 1120
Dizi Tarih - 36
Alan Tarih
Sayfa 247 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 182 gr
Perakende Satış Fiyatı 206,00 TL
Baskı 11. baskı - Kasım 2023 (1. baskı - Kasım 2005)
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Yazar Henri Pirenne
Çeviren Uygur Kocabaşoğlu
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset