Annales ekolünün kurucularından Marc Bloch’un “tarihçilik”in mahiyetine dair kaleme aldığı bu eser, tarihin “ne” olduğu üzerine de 20. yüzyılda yazılmış birkaç önemli başlıktan biri olma sıfatını hakkıyla taşıyor.

Marc Bloch’un ölümünden sonra ilk defa Lucien Febvre tarafından yayımlanan Tarih Savunusu veya Tarihçilik Mesleği, tarih eğitimi, “tarihçilik mesleği” ya da sadece tarih merakını gidermek açısından okunması gereken bir başyapıt. Annales ekolünün kurucularından Marc Bloch’un “tarihçilik”in mahiyetine dair kaleme aldığı bu eser, tarihin “ne” olduğu üzerine de 20. yüzyılda yazılmış birkaç önemli başlıktan biri olma sıfatını hakkıyla taşıyor. El yazması nüshasından faydalanılarak notlanan ve orijinaline sadık kalınarak yayına hazırlanan bu kitap, Jacques Le Goff’un önsözünün rehberliğinde yolu tarihle kesişen herkes için eşi bulunmaz bir kaynak oluşturuyor. 

“Yarım kalmış bu kitap eksiksiz bir tarih eylemidir.”
JACQUES LE GOFF

“‘Baba, tarih ne işe yarar, bana açıklasana.’ Beni yakından ilgilendiren bir delikanlı, birkaç yıl önce tarihçi babasına bunu soruyordu. Okuyacağınız kitap hakkında, bu soruya verdiğim cevap diyebilmek isterdim. Çünkü bir yazar için, hem akademisyenlere hem de ilkokul öğrencilerine aynı üslupla seslenmeyi biliyor, denmesinden daha büyük bir iltifat düşünemiyorum. Ama böylesine yüksek düzeyde bir basitlik sadece az sayıda seçilmiş kişinin ayrıcalığıdır.”
MARC BLOCH
 
 
 

1886’da Lyon’da doğdu. Lucien Febvre ile birlikte Annales ekolünü kurdu. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi olduğu için Paris’ten kaçmak yerine Fransız yeraltı direniş örgütüyle birlikte Nazilere karşı savaştı. 1944 yılında Gestapo tarafından öldürüldü. Başlıca eserleri: Tarih Savunusu veya Tarihçilik Mesleği ve Feodal Toplum’dur. Savaş ve direniş dönemi anılarıyla bilimsel eserlerinin bir bölümü L’Histoire, la Guerre, la Résistance’da (1176 sayfa, Gallimard, 2006) bir araya getirildi.

Kitabın Adı Tarih Savunusu
Alt Başlık Veya Tarihçilik Mesleği
Orijinal Adı Apologie pour l'histoire ou Métier d'historien
ISBN 9789750512278
Yayın No İletişim - 1901
Dizi Tarih - 81
Alan Tarih
Sayfa 221 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 185 gr
Perakende Satış Fiyatı 65,50 TL
Baskı 4. baskı - Ekim 2021 (1. baskı - Ağustos 2013)
Yazar Marc Bloch
Çeviren Ali Berktay
Editör Güneş Akkor
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Melek Özmüş
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset