Modernleşen Çin'in Tarihi

Michael Dillon, Modernleşen Çin’in Tarihi’nde maddi ve kültürel birikimiyle Çin’in kapsamlı bir anlatısını sunuyor. 19. yüzyıldan günümüze kronolojik bir sırayla Çin’in geçirdiği değişim ve dönüşümleri aktarırken aynı zamanda kültürel tarih ve değişimi hızlandıran veya değişime direnişi destekleyen fikirleri de ele alıyor

Çin yalnızca bir ülke değil, binlerce yıllık bir kültürün mirasçısı. Günümüzde ise dünya ekonomisi, siyaseti ve tarihi üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip. Michael Dillon, Modernleşen Çin’in Tarihi’nde maddi ve kültürel birikimiyle Çin’in kapsamlı bir anlatısını sunuyor. 19. yüzyıldan günümüze kronolojik bir sırayla Çin’in geçirdiği değişim ve dönüşümleri aktarırken aynı zamanda kültürel tarih ve değişimi hızlandıran veya değişime direnişi destekleyen fikirleri de ele alıyor. Hanedanlarla, imparatorluk dönemiyle, savaşlarla, isyanlarla, etnik-dinî çatışmalarla ve sosyalizmle resmedilmeyen bir modern Çin tarihi kabul edilemeyeceği için, tüm bu tarihsel kesitlere de özel bir ilgi gösteriyor.


“Bu çalışma Çin’in modern dönemdeki tarih anlatısıdır. Her ne kadar ÇKP’nin iktidara geldiği 1949 esas alınarak ikiye ayırılan 20. yüzyıl daha fazla ağırlık taşıyor olsa da bazı noktalarda 19. yüzyıl ayrıntılarıyla incelenmiş ve daha yakın tarihli gelişmeler de Çin’in uzun imparatorluk tarihi bağlamında ele alınmıştır.”

MICHAEL DILLON

University of Durham’da bulunan Centre for Contemporary Chinese Studies’in kurucu yöneticisidir ve aynı üniversitede modern Çin tarihi üzerine dersler vermektedir. Royal Historical Society ve Royal Asiatic Society üyesi olan yazar, 2009’da Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Contemporary China: An Introduction (2008) başlıklı bir kitabı daha vardır.

Kitabın Adı Modernleşen Çin'in Tarihi
Orijinal Adı China. A Modern History
ISBN 9789750519130
Kapak 1851 Dünya Sergisi (Londra, Crystal Palace) için hazırlanan Çin Pavyonu
Yayın No İletişim - 2290
Dizi Tarih - 107
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 484 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 497 gr
Perakende Satış Fiyatı 187,00 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2016
Yazar Michael Dillon
Çeviren Aydın Atılgan, Eylem Ümit
Yayına Hazırlayan Recep Ersel Erge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Murat Bozluolcay, Remzi Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Ayhan Matbaası