Mazlum ve Makul
İstanbul Süryanilerinde Etno-Dinsel Kimlik İnşası ve Kimlik Stratejileri

Mazlum ve Makul, mazlumluğun ziyadesiyle müsamahakâr bir makuliyetle sarmalandığı bir görünmezliğin ve sessizliğin perdesini aralıyor.

“Süryaniler dini kabul ettikten sonra kilise babaları bir anayasa düzenler... derler ki bundan sonra biz devlet kurmak, bayrak açmak, toprak kazanmak peşinde koşmayacağız. Size vasiyetimiz, kiliseye bağlı kalacaksınız, sanatınızla, işinizle, edebiyatınızla, tarımınızla uğraşacaksınız, hiçbir zaman siyasete müdahil olarak katılmayacaksınız. Bulunduğunuz hangi rejimse o rejime saygılı olacaksınız.”

“Çok çalışkandırlar, çok çalışkan bir ırk... çünkü başka yaptıkları bir şey yok, daha doğrusu belki kendi oto-kontrolleri de diyebiliriz. Devlet kademesinde bir yer alamayacağını düşündüğünden dolayı ticarete yoğunlaşmış, çalışma gücüyle hayata tutunmuş.”

Ortadoğu’nun kadim halklarından biri olan Süryanilerin bugün ancak bakiyesinden söz edilebiliyor. “Bilinmiyor”lar. Su Erol’un çalışması, İstanbul Süryani cemaatinin kimlik stratejileri ve etno-sosyal ilişki ağları hakkında capcanlı bir tasvir sunuyor. Sadece etno-dinsel kimlikle ve politik düzlemle sınırlamadan; toplumsal konum ve çelişkilere, iş dünyasındaki deneyimlere, dinî ritüellere, aile ilişkilerine, gündelik deneyimlere, kuşak farklılaşmasına da bakıyor. Mazlum ve Makul, mazlumluğun ziyadesiyle müsamahakâr bir makuliyetle sarmalandığı bir görünmezliğin ve sessizliğin perdesini aralıyor.

1980’de Ankara’da doğdu. Tevfik Fikret Lisesi’nden ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisans yaptı. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde 2015’te doktorasını tamamladı.
Kitabın Adı Mazlum ve Makul
Alt Başlık İstanbul Süryanilerinde Etno-Dinsel Kimlik İnşası ve Kimlik Stratejileri
ISBN 9789750520020
Kapak Cemil Tahincioğlu Arşivi, İstanbul Meryem Ana Kilisesi temel atma töreni, 1961
Yayın No İletişim - 2341
Dizi Araştırma-İnceleme - 385
Alan Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa 333 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 282 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2016
Yazar Su Erol
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Bayram Şen
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit