Marksizm ve Tarih

Matt Perry Marksizm ve Tarih’te, tarihsel materyalist yöntemin ne olduğunu, hangi kavram ve araçların kullanıldığını ve bunların hangi sorunların tahlili ve analizinde nasıl işe yarayacağını anlatıyor. Karl Marx ve Friedrich Engels’in, onların ardından gelen ilk dönem Marksistlerin, 20. yüzyılda çeşitli eserler sunan Marksist yazarların ve tarihsel materyalist yöntemi kullanan tarihçilerin eserlerini inceliyor.

Matt Perry Marksizm ve Tarih’te, tarihsel materyalist yöntemin ne olduğunu, hangi kavram ve araçların kullanıldığını ve bunların hangi sorunların tahlili ve analizinde nasıl işe yarayacağını anlatıyor. Karl Marx ve Friedrich Engels’in, onların ardından gelen ilk dönem Marksistlerin, 20. yüzyılda çeşitli eserler sunan Marksist yazarların ve tarihsel materyalist yöntemi kullanan tarihçilerin eserlerini inceliyor. Kavram ve analiz setlerinin izahının yanı sıra Marksistler arasında yaşanan tarih yazımı ve yönteme dair tartışmaları da ele alan yazar, genel olarak sosyal bilimler üzerinde, ama özellikle tarih alanında Karl Marx’ın araştırma ve inceleme yönteminin bıraktığı izlere odaklanıyor. Marksizm ve Tarih, hem bir araştırma yönteminin hem de iki yüzyıla uzanan tartışmaların etraflıca bir değerlendirmesini sunuyor.

Lisans ve doktora eğitimini University of Wolverhampton’da tamamladı. 1995’ten beri University of Sunderland’de öğretim görevlisidir. Yazarın Bread and Work: The Experience of Unemployment 1918-1939 başlıklı bir kitabı bulunmaktadır.

Kitabın Adı Marksizm ve Tarih
Orijinal Adı Marxism and History
ISBN 9789750507922
Yayın No İletişim - 1503
Dizi Başvuru - 54
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 302 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 250 gr
Perakende Satış Fiyatı 225,00 TL
Baskı 2. baskı - Ağustos 2016 (1. baskı - Ağustos 2010)
Yazar Matt Perry
Çeviren Gül Tunçer
Editör Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Siyami Kuzu
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset