Laleli-Moskova Mekiği
Kayıtdışı Ticaret ve Cinsiyet İlişkileri

Laleli piyasası... “Panayır” havasında bir fason üretim ve pazarlama şebekesi... Rus alıcılar, bavul tüccarları... Deniz Yükseker, birçoklarının küçümseyici bir tebessümle izlediği bu “kayıtdışı” ekonomi dünyasının, hiç de küçümsenmeyecek boyutlarına dikkat çekiyor, çalışmasında. “Kayıtdışı” ticaret ilişkileri, bütün dünyada, ihmal edilemeyecek bir ekonomik ölçeğin yanısıra, yüzbinlerce insanı kapsayan bir ilişki ağını ifade ediyor.
Laleli piyasası... “Panayır” havasında bir fason üretim ve pazarlama şebekesi... Rus alıcılar, bavul tüccarları... Deniz Yükseker, birçoklarının küçümseyici bir tebessümle izlediği bu “kayıtdışı” ekonomi dünyasının, hiç de küçümsenmeyecek boyutlarına dikkat çekiyor, çalışmasında. “Kayıtdışı” ticaret ilişkileri, bütün dünyada, ihmal edilemeyecek bir ekonomik ölçeğin yanısıra, yüzbinlerce insanı kapsayan bir ilişki ağını ifade ediyor. Büyük tarihçi Braudel’in, “has” piyasa ile kapitalizm çağının büyük çaplı karşı-piyasası arasına koyduğu gerilimin çok çıplak biçimde gözüktüğü bir alan, burası.

Laleli-Moskova arasında mekik dokuyan bavul tüccarları, başka bir deyişle mekikler, İstanbul-odaklı coğrafyada önemli bir kayıtdışı ekonomi gerçeğini oluşturuyorlar. Kitapta, gerek Laleli’den gerek Moskova’dan gözlemlerle, bu “gezegen” kayıtdışı ekonominin dünyasına ışık tutuluyor. Canlı tasvirlerle, somut insan hikâyeleriyle... Hayatta kalma stratejilerinin hassas dengelere dayandığı bu alemde, “güven” faktörünün ne kadar ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bunun yanında, bavul tüccarlarının çoğunun kadın oluşunun, pespaye “Nataşa” sohbetlerinde kavranamayan çok yönlü etkilerini görüyoruz. Kadın-erkek ilişkileri hem bu “ticaret kültürünü” biçimlendiriyor hem de onun tarafından dönüştürülüyor. Laleli-Moskova Mekiği, bu özgül alanı aydınlatırken, ekonomiye tarihsel ve toplumsal bir ilişki olarak bakmanın imkânlarını hatırlatıyor bize...

1966'da Ankara'da doğdu. 1985-1992 yılları arasında Anadolu Ajansı'nın Dış Haberler Servisi ve Moskova bürosunda muhabir olarak çalıştı. 1989'da ODTÜ İktisat Bölümü'nde lisans derecesini aldıktan sonra, Binghamton Üniversitesi'nde (SUNY) sosyoloji doktorası yaptı. 200-2001 öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde çalıştı. Halen ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde ders veriyor.

Kitabın Adı Laleli-Moskova Mekiği
Alt Başlık Kayıtdışı Ticaret ve Cinsiyet İlişkileri
ISBN 9789750501012
Yayın No İletişim - 863
Dizi Araştırma-İnceleme - 136
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Ekonomi
Sayfa 288 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 210 gr
Perakende Satış Fiyatı 37,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2003
Yazar Deniz Yükseker
Kapak Utku Lomlu
Editör Tanıl Bora
Kapak Fotoğrafı Deniz Yükseker
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Seçkin Oktay
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset