Kurgulanmış Benlikler
Otobiyografi, Kadın, Cumhuriyet

Nazan Aksoy Kurgulanmış Benlikler’de yakın tarihimizi, o döneme tanıklık eden kadınların dilinden, onların otobiyografilerinden okuyor. Özellikle son yıllarda yayımlanan kadın otobiyografilerinin de genel olarak odak noktası modernleşme ve özel olarak Cumhuriyet tarihidir.

Nazan Aksoy Kurgulanmış Benlikler’de yakın tarihimizi, o döneme tanıklık eden kadınların dilinden, onların otobiyografilerinden okuyor. Özellikle son yıllarda yayımlanan kadın otobiyografilerinin de genel olarak odak noktası modernleşme ve özel olarak Cumhuriyet tarihidir. Bir yakın okumayla, kadın otobiyografi yazarlarının hayatlarında hangi sorunlar öne çıkıyor ve bu hikâyeler otobiyografi türünün Batı’daki örneklerine hangi yönlerden benzerken nerelerde ayrışıyor sorularının üzerine eğiliyor. Kurgulanmış Benlikler, modernleşme projesi içinde kimliğini kurmuş, bu projenin kadınlara sunduğu imkânlardan yararlanmış, böyle meslek ve kimlik edinmiş kadınların hikâyelerini anlatıyor.

Otobiyografilerden yola çıkan Nazan Aksoy, Cumhuriyet’e, Türk modernleşmesinin temel meselelerinden biri olan kadının toplumdaki yerine yine kadınların gözünden bakma imkânı sağlıyor.

1950 yılında İstanbul'da doğan Nazan Aksoy, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. 1982 yılında doktorasını tamamlamasının ardından uzun yıllar aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1997 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde çalışmalarını sürdürmekte olan yazar, Edebiyat Eleştirisi ve Tiyatro Tarihi dersleri vermektedir. Yayımlanan kitapları şunlardır; Iris Murdoch, Felsefesi ve Sanatı (1989), Batı ve Başkaları (Düzlem Yayınları, 1996), Rönesans İngilteresi'nde Türkler ( İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2004), Kurgulanmış Benlikler (İletişim Yayınları, 2009).

Kitabın Adı Kurgulanmış Benlikler
Alt Başlık Otobiyografi, Kadın, Cumhuriyet
ISBN 9789750507212
Yayın No İletişim - 1434
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 6
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 223 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 188 gr
Perakende Satış Fiyatı 200,00 TL
Baskı 4. baskı - Haziran 2024 (1. baskı - Aralık 2009)
Yazar Nazan Aksoy
Editör Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Defne İpek
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Baskı İsteğe Bağlı Kitap

Okurlarımızın yayımladığımız eserlere kesintisiz erişebilmeleri için dijital baskılı "isteğe bağlı kitap" uygulaması başlattık.

Sitemizdeki i-Kitap sekmeli "isteğe bağlı kitaplarımızı" www.iletisim.com.tr’den çevrimiçi sipariş vererek 3 gün içinde edinebilirsiniz.

Sınırlı başlık ve sayıda basılacak kitaplarımız, olağan dolaşımdaki basılı kitaplarımızdan farklı olarak dijital baskıyla çoğaltılacak ve farklı fiyatla satışa sunulacaktır.