Küresel Güvenlik Kompleksi
Uluslararası Siyaset ve Güvenlik

Endüstriyelleşmiş topyekûn savaş, bilgi savaşı, kahramanlık sonrası savaş, fazilet savaşı, gösteri savaşı, postmodern savaş, medeniyetler savaşı, teröre karşı savaş, ağ savaşı… Yeni zamanlarda savaşın aldığı biçimler için önerilen kavramlar bunlar. Savaşların ve güvenlik politikalarının radikal dönüşümlerden geçtiği bir dönemdeyiz.

Endüstriyelleşmiş topyekûn savaş, bilgi savaşı, kahramanlık sonrası savaş, fazilet savaşı, gösteri savaşı, postmodern savaş, medeniyetler savaşı, teröre karşı savaş, ağ savaşı… Yeni zamanlarda savaşın aldığı biçimler için önerilen kavramlar bunlar. Savaşların ve güvenlik politikalarının radikal dönüşümlerden geçtiği bir dönemdeyiz. Savaş, hiçbir zaman sadece askerî bir mesele olmadı, toplumsal yapıların biçimlenmesinde, devlet ve ulus-devlet inşa süreçlerinde rol oynadı. Evren Balta Paker, günümüz dünyasında savaşın aldığı yeni biçimlerin çok yönlü bir politik analizini yapıyor.

Uluslararası düzenin tesisinde savaşlar nasıl bir rol oynuyor? “Küresel Güvenlik Doktrini”, “Teröre Karşı Savaş” gibi sihirli terimler, politikanın ve uluslararası müdahalenin çerçevesini nasıl çiziyor? İnsan haklarının bu çerçevedeki gerçek anlamı ne? Kitabın önemli başlıklarından biri de orduların dönüşümü ve yeni güvenlik endüstrisi. Bu endüstrinin ürettiği güvenlik ‘hizmeti’ ve bununla beraber sürekli yeniden ürettiği güvensizlik algısı, belki de bu meselenin kalbini oluşturuyor.

 

Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi'nde kıdemli araştırmacı. Türkiye’de Devlet, Ordu ve Güvenlik SiyasetiKüresel Siyasete GirişKuşku ile Komşuluk: Türkiye ve Rusya İlişkilerinde Değişen Dinamikler adlı derlemeleri ve Küresel Güvenlik KompleksiTedirginlik Çağı ve Amerikan Pasaportu: Ulusötesi Dünyada Ulusal Vatandaşlık isimli kitapları mevcuttur.

 

Kitabın Adı Küresel Güvenlik Kompleksi
Alt Başlık Uluslararası Siyaset ve Güvenlik
ISBN 9789750510441
Kapak Turgut Yüksel, "Sodom'un 21. Yüzyılı"
Yayın No İletişim - 1749
Dizi Araştırma-İnceleme - 294
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 190 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 162 gr
Perakende Satış Fiyatı 145,00 TL
Baskı 3. baskı - Şubat 2021 (1. baskı - Mayıs 2012)
Yazar Evren Balta
Editör Kerem Ünüvar, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Özge Güven
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Cem Tüzün, Yonca Akcanlı
Dizin Ekrem Buğra Büte
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset