Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor musun?
Kibrin Tarihi

Ari Turunen, kibrin kültürel tarihini eğlenceli ve renkli biçimde, tarihten onlarca örnekle yazıyor. İmparatorlukların ve insanlığın başına gelen yıkımlarda, felaketlerde kibrin, kendini beğenmişliğin, başkalarını hor görmenin, kendi mükemmelliğinden başka hiçbir sese tahammül edememenin oynadığı rolü ortaya koyuyor. Büyük İskender’den Berlusconi’ye, Asya imparatorluklarından papalara, Napoleon’dan İngiliz burnu büyüklüğüne, tekelleşen enerji şirketlerinden tüm dünyayı ekonomik krize sürükleyen finans devlerine uzanan geniş mi geniş bir yelpazede “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” sorusuna biraz daha yakından bakıyor. Kibrin Tarihi, güncelliği hiçbir zaman kaybolmayacak bir konuda şimdiye kadar okuduğunuz en iyi kitap!

“Kibir, duygularımızdan en beyhude olanı. Bu hissiyat savaşları, felaketleri, nefretleri ve son derece büyük fiyaskoları doğurmuştur. Bu kitap kibirli ve diğer küçümseyici davranışların neden bu kadar sıradan olduğu konusunda insanları aydınlatmaya çalışıyor.”

Hemen her dinde günah olarak değerlendirilen; farklı kültürlerde mitlere konu olan; toplumsal yaşamda öteden beri kınanan; binlerce oyuna, romana, filme malzeme olan kibir insanlık tarihi kadar eski bir olgu. Ari Turunen, kibrin kültürel tarihini eğlenceli ve renkli biçimde, tarihten onlarca örnekle yazıyor. İmparatorlukların ve insanlığın başına gelen yıkımlarda, felaketlerde kibrin, kendini beğenmişliğin, başkalarını hor görmenin, kendi mükemmelliğinden başka hiçbir sese tahammül edememenin oynadığı rolü ortaya koyuyor. Büyük İskender’den Berlusconi’ye, Asya imparatorluklarından papalara, Napoleon’dan İngiliz burnu büyüklüğüne, tekelleşen enerji şirketlerinden tüm dünyayı ekonomik krize sürükleyen finans devlerine uzanan geniş mi geniş bir yelpazede “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” sorusuna biraz daha yakından bakıyor. Kibrin Tarihi, güncelliği hiçbir zaman kaybolmayacak bir konuda şimdiye kadar okuduğunuz en iyi kitap!

“Turunen, toplumun çeşitli kesimlerinden kibir unsurlarını (…) bir araya getirerek büyük bir resim oluşturuyor. (…) Kibre eğlenceli bir bakış ve tarihsel bir kaleydoskop.”
Naomi Gregoris, SRF 2 Kultur

“Kendi hemcinslerinize yüzeysel olarak bile göz atarsanız, dünya tarihinin kahramanlarına, hayranlık duyulan film yıldızlarına ve hatta belki de aynaya bakarsanız… [Turunen’e] katılmamak elde değil: Kibir ‘inanılmaz derecede güncel’.”
Dirk Schümer, Die Welt

1966’da Helsinki’de doğdu. Jyväskylä Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler, Helsinki Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı. Metro gazetesinde, Kaleva’da köşe yazıları kaleme alırken aynı zamanda Finlandiya Ormancılık Araştırma Enstitüsü’nde ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nde görev aldı. 2014’te Finlandiya Akademisi’nde iletişim direktörü olarak çalışmaya başladı. Şimdilerde Le Monde diplomatique’in Finlandiya yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.

Üst Başlık Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor musun?
Kitabın Adı Kibrin Tarihi
Orijinal Adı Ettekö te tiedä, kuka minä olen. Ylimielisyyden historiaa
ISBN 9789750533549
Yayın No İletişim - 3191
Dizi Bugünün Kitapları - 269
Alan Antropoloji
Sayfa 173 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 149,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2022
Yazar Ari Turunen
Çeviren Özge Acıoğlu
Editör Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit