İzmir'in Smyrna'sı
Paleolitik Çağ'dan Türk Fethine Kadar

Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan İzmir ve çevresinin geçmişi, uzun yıllar sanılanın aksine 5000 değil, yaklaşık 8000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ersin Doğer, "İzmir'in Smyrna'sı"nda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetler arasında bir geçiş noktası olmuş kentin Paleolitik Çağ'dan Türkler tarafından ele geçirilmesine kadar olan dönemeini ayrıntılı biir şekilde inceliyor.

Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan İzmir ve çevresinin geçmişi, uzun yıllar sanılanın aksine 5000 değil, yaklaşık 8000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ersin Doğer, "İzmir'in Smyrna'sı"nda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetler arasında bir geçiş noktası olmuş kentin Paleolitik Çağ'dan Türkler tarafından ele geçirilmesine kadar olan dönemini ayrıntılı bir şekilde inceliyor. 

Yıllardır İzmir'in erken tarihi, kent ve çevresinin topografyası üzerine çalışan Doğer bu kapsamlı kitapta okuru, İzmir'de ve çevresinde bulunmuş, bu topraklarla ilişkide olmuş "Özbek baltaları"ndan Hitit ordularına, efsanevi kral Tantalos'tan Amazonlar'a, İranlılardan Büyük İskender'e, Romalılardan Selçuklular'a uzanan geniş bir yelpazede keyifli bir tarih turuna çıkarıyor. Arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve antik kaynaklardan hareketle oluşan kitap, bir yandan da bölgede şimdiye kadar yapılmış ve yapılmakta olan kazıları, araştırmaları irdeleyerek yeni ipuçları ve öneriler sunuyor.
Kentin tarihinin daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli coğrafi referans noktalarındaki arkeolojik-tarihsel kültür varlıklarının fotoğraflarından oluşan albümüyle daha da zenginleşen eser, İzmir ve kent tarihine dair kaynakların sınırlılığı düşünüldüğünde vazgeçilmez bir eser olmaya aday.

 

Ersin Doğer 1951 yılında İzmir/Karşıyaka'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Menemen'de tamamladıktan sonra 1969'da Karşıyaka Erkek Lisesi'ni bitirdi. Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Kürsüsü'nden 1973'te mezun oldu. İzmir Arkeoloji Müzesi'nde 2 yıl araştırmacı olarak görev yaptıktan sonra 1981 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde uzman olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını E.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamladı. 1992'de doçent, 1997'de profesör oldu. Halen E.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Antik Çağda Amphoralar (1991), Menemen ya da Tarhaniyat Tarihi (1998) ve Antik Çağ'da Bağ ve Şarap (2004) başlıklı kitaplarının yanında antik çağda ticari amphora üretimleri, şarap ve zeytinyağı üretim ve ticareti ile İzmir ve çevresi ile Aiolis bölgesinde yaptığı yüzey araştırmalarına ilişkin makale ve bildirileri bulunmaktadır. 2004 yılından beri Aolis'deki Aigai antik kentinde arkeolojik kazılar yönetmektedir.
Kitabın Adı İzmir'in Smyrna'sı
Alt Başlık Paleolitik Çağ'dan Türk Fethine Kadar
ISBN 9789750504549
Yayın No İletişim - 1200
Dizi İzmir - 4
Alan Antropoloji
Sayfa 196 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 257 gr
Perakende Satış Fiyatı 82,00 TL
Baskı 3. baskı - Mart 2016 (1. baskı - Aralık 2006)
Yazar Ersin Doğer
Editör Ahmet İnsel
Yayın Sekreteri Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset