28 Şubat’tan 15 Temmuz’a Darbeye, Diktaya, Medyaya
İtirazım Var

Derya Sazak, bu kitapta, Milliyet gazetesinde geçirdiği otuz yıl boyunca, 1990’ların yükselen sektörü medyada, dönemin güçlü isimlerinin aralarındaki mücadeleleri, gruplar arasındaki rekabeti, iktidar muhalefet kavgalarını, kazanan ve kaybedenleri, 28 Şubat’tan 15 Temmuz darbe girişimine kadar tanık olduğu gelişmeleri ve gözlemlerini aktarırken, medya ve demokrasi tarihimizin tartışmalı dönemlerine ışık tutuyor.

“George Orwell’in 1984’te kurguladığı; Büyük Birader’in her şeye kadir olduğu bir düzende hiçbir bellek, yeniden yazılmış bir geçmişe, eski düşmanlıklara dayalı gerçekliklere, yeni söyleme dayanamaz. Giderek muhakeme gücünü yitirir, doğru da yanlış da ayırt edilemez hale gelir: ‘Geçmişin Gerçek Bakanlığı tarafından günü gününe çarpıtılması, düzenin varlığını korumak açısından Sevgi Bakanlığınca yürütülen baskı ve istihbarat çalışmaları kadar gereklidir.’ Günlük haber-yazı kaygısıyla olayların peşinden koşan bir gazeteci için bile, Türkiye gibi, başka ülkelerde on yıla sığabilecek gündemi biraz soluklanmadan, geçmişe dönüp bakmadan anlayıp yorumlayabilmek kolay değildir. Üzerinden yirmi yıl geçtikten sonra 28 Şubat’ı yazacağım diye yola çıkar, kendinizi 15 Temmuz darbesini izlerken bulabilirsiniz!

Bu kitabın serüveni de öyle oldu. Milliyet’le birlikte kendi bireysel tarihimizin sayfalarında dolaşmaya başlarken, eski geçmiş, yeni gerçeklik olarak karşımıza çıkıverdi.”

Derya Sazak, bu kitapta, Milliyet gazetesinde geçirdiği otuz yıl boyunca, 1990’ların yükselen sektörü medyada, dönemin güçlü isimlerinin aralarındaki mücadeleleri, gruplar arasındaki rekabeti, iktidar muhalefet kavgalarını, kazanan ve kaybedenleri, 28 Şubat’tan 15 Temmuz darbe girişimine kadar tanık olduğu gelişmeleri ve gözlemlerini aktarırken, medya ve demokrasi tarihimizin tartışmalı dönemlerine ışık tutuyor. Bugün medyanın büyük bölümünün siyasal iktidara teslim oluşunun, muhalif gazetecilerin çoğunun ya işsiz ya da mahpus olmasının yakın tarihimizdeki kökenlerine işaret ediyor.

Ankara 1956 doğumlu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi 1978 mezunu. Gazeteciliğe Rüzgarlı Sokak’ta Yeni Ulus gazetesinde 1975 yılı sonunda muhabir olarak başladı. ANKA Ajansı’nda 1978-82 yılları arasında Parlamento muhabirliği yaptı. 1983 yılında Milliyet gazetesi Ankara bürosuna geçerek otuz yıl çalıştı. Sırasıyla büro şefi, Ankara temsilcisi, genel yayın yönetmeni oldu. Yirmi yıla yakın “Siyaset Günlüğü” köşesini yazdı. Milliyet gazetesi Erdoğan Demirören - Ali Karacan ortaklığına satıldıktan sonra 2013 yılında ikinci kez genel yayın yönetmenliğine getirildi. 2013’te “İmralı Zabıtları” ve “Gezi Direnişi” haberleri nedeniyle siyasi iktidarın baskısıyla otuz yıl emek verdiği gazetesinden ayrılmak zorunda kaldı. 11 Eylül Gölgesinde Saddam (Doğan Kitap, 2002), Batsın Böyle Gazetecilik ( Boyut Yayıncılık, 2013) adlı iki kitabı bulunuyor. 1990-91 Körfezi Savaşı sırasında Bülent Ecevit’le gerçekleştirdiği “Saddam röportajları” uluslararası yankı uyandırmış, “Yılın Gazetecilik Olayı” olarak ödüllendirilmişti.

Üst Başlık 28 Şubat’tan 15 Temmuz’a Darbeye, Diktaya, Medyaya
Kitabın Adı İtirazım Var
ISBN 9789750521782
Kapak Selahattin Sönmez, “30 Ağustos törenleri, Anıtkabir, 2016”
Yayın No İletişim - 2465
Dizi Bugünün Kitapları - 220
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 312 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 323 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2017
Yazar Derya Sazak
Sonsöz Fikret İlkiz
Editör Ahmet İnsel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit