İslâmî Feminizmler

“İslâm” ve “feminizm”… İslâm’ın kadına baskı dini olarak tasavvur edildiği bir dünyada, bu imkânsız bir birliktelik midir?İslâmofobi bütün dünyada yükselişini sürdürürken, bundan kendi payına düşeni alan dindar kadının mücadelesi feminizme dahil edilebilir mi?

“İslâm” ve “feminizm”… İslâm’ın kadına baskı dini olarak tasavvur edildiği bir dünyada, bu imkânsız bir birliktelik midir?İslâmofobi bütün dünyada yükselişini sürdürürken, bundan kendi payına düşeni alan dindar kadının mücadelesi feminizme dahil edilebilir mi?

Zahra Ali’nin derlediği kitap, bu tartışmanın bir adım ötesine giderek, kadın bedeni üzerinden yapılan politikaların -laik ya da dinî- nasıl aslında ataerkiye hizmet ettiğini anlatıyor. Farklı İslâm ülkelerinde doğmuş çeşitli feminist yazarların yazılarıyla, zaman içinde İslâm fıkhıyla iç içe geçen ataerkil geleneğin kadın haklarını hiçe sayan erkek egemen bir İslâm anlayışı yerleştirmesini ele alıyor. Aynı zamanda feminizmi Batı’ya ait bir olgu olarak gören yaygın ve yanlış inanca cevap veriyor.

Mısır’dan İran’a, Amerika’dan Malezya’ya, İslâm dünyasının tamamında araştırmacılar, entelektüeller ve militanlar feminist bir hareket içindeler. Zahra Ali’nin bu kitapta yaptığı, aslında onların sesini duyurmak ve böylece egemen feminizm anlayışını da biraz sarsmak...

Kitapta yer alan bölümler
Giriş Zahra Ali
İslami Feminizm: Nedir? Margot Badran
Özcülüğün Reddi ile Müslüman Düşüncenin Radikal Reformu Arasında Asma Lamrabet
Müslüman Kadınlar ve Baskı: Kuran'dan Yola Çıkan Özgürlük Okuması Asma Barlas
Gerçekleştirilmemiş Bir Proje: İran'daki Müslüman Kadınların Eşitlik Arayışı Ziba Mir-Hosseini
Dini Yasa Altındaki Malezya'da Kadın Hakları Müzakereleri Zainah Anwar
İslami Feminizm ve Bilginin Üretilmesi: Devrim Sonrası Mısır'dan Manzaralar Omaima Abou-Bakr
Cinsiyetçilik ve Irkçılık Karşıtlığı: Fransa'da Yaşayan Müslüman Bir Kadının Seçtiği Yol Saida Kada
Kadın Hakları, İslami Düşüncenin Yenilenmesi ve Suriye'deki Pasifist Hareket Hanane Al-Laham
Sonuç: Feminizmi Sömürgeden Kurtarmak ve Yenilemek Zahra Ali
ZAHRA ALİ uzun yıllar boyunca ırkçılık karşıtı, Müslüman ve feminist hareketlere dahil oldu. EHESS (l’École des hautes études en sciences sociales) IFPO’da (Institut français du Proche-Orient) sosyoloji dalında doktora yaptı. Tür çalışmalarında, özellikle “Cinsiyet ve İslâm” ve “Cinsiyet ve Ortadoğu” konularında uzmanlaştı. Araştırmaları, Batı’da ve Müslüman dünyada Müslüman feminist hareketin çıkışı ve Arap dünyasındaki, özellikle Irak’taki kadın hareketleri üzerinde yoğunlaştı. L’EHESS’te Nilüfer Göle’nin danışmanlığını yaptığı sosyoloji yüksek lisans tezi, Fransa’da Müslüman feminist bilincinin ortaya çıkışıyla ilgiliydi. Günümüzde tez araştırmaları, 2003 sonrası Irak’ta kadın hareketleri, Iraklı kadınların tarihi ve daha genel olarak günümüz Irak’ın cinsiyet, ulus ve din meseleleriyle ilgilidir.
Kitabın Adı İslâmî Feminizmler
Orijinal Adı Féminismes islamiques
ISBN 9789750515712
Yayın No İletişim - 2027
Dizi Politika - 124
Alan Felsefe
Sayfa 204 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 175 gr
Perakende Satış Fiyatı 163,00 TL
Baskı 3. baskı - Şubat 2019 (1. baskı - Temmuz 2014)
Derleyen Zahra Ali
Çeviren Öykü Elitez
Yayına Hazırlayan Melike Işık Durmaz
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset