Cinsel Ahlâk ve İslâm
Kur’an, Hadis ve Hukuk Üzerine Feminist Düşünceler

Cinsel Ahlâk ve İslâm, İslâmî açıdan cinsel ahlâka yaklaşımları tartışıyor. Konuyla ilgili tarihsel birikime tümüyle vakıf olarak ve eleştirel bir teorik dikkatle yapıyor bunu.
“İnsaflı Müslümanlar ve gayrimüslimler, İslâm dininin insan cinselliğine olumlu bakan bir din olduğu hususunda görüş birliği içindedirler.” Müslüman feminist Kecia Ali, bu hatırlatmada bulunuyor kitabında. Buna karşılık, günümüzde cinselliğin “hassas konu” kabul edildiğini, epeyce tabulaştırıldığını da söyleyebiliriz. Cinsel Ahlâk ve İslâm, İslâmî açıdan cinsel ahlâka yaklaşımları tartışıyor. Konuyla ilgili tarihsel birikime tümüyle vakıf olarak ve eleştirel bir teorik dikkatle yapıyor bunu.

Ali’nin bu araştırmasında bir hedefi, bir kaygısı var: “Eşitlikçi bir cinsellik ahlâkının oluşturulmasına” katkıda bulunmak. Bu kaygıya da bağlı olarak, İslâm’da kadının konumu, kitapta odağa yerleşiyor. Yazar, Türkçe basıma yazdığı önsözde, cinsel ahlâkla ilgili tartışmanın, toplumsal cinsiyetin de ötesinde, sınıf, ırk ve emperyalizme varana dek “her şeyi” yeniden düşünmek anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Şu temel soruları sıralayarak: “Kimin hayatı önemli? Hangi fikirlerin ciddiye alınacağına karar veren kimdir? Kimin fikirleri duyulabilir? Bilginin kaynakları nelerdir ve Müslümanlar bu kaynakları nasıl kullanmalıdır?”

Cinsel Ahlâk ve İslâm, İslâmiyet üzerine tarih, etik ve kadın alanındaki bütün araştırmaları uluslararası literatürde yer edinmiş olan Kecia Ali’nin en önemli eserlerinden biri.
ABD’de Boston Üniversitesi’nde hukuk, toplumsal cinsiyet ve etik açısından İslâm üzerine dersler veriyor ve araştırmalar yapıyor.
Kitabın Adı Cinsel Ahlâk ve İslâm
Alt Başlık Kur’an, Hadis ve Hukuk Üzerine Feminist Düşünceler
Orijinal Adı Sexual Ethics and Islam Feminist Reflections on Qur’an, Hadith, and Jurisprudence
ISBN 9789750517099
Kapak Safevî dönemine (1501-1772) ait bir gravür
Yayın No İletişim - 2114
Dizi Bugünün Kitapları - 179
Alan Sosyoloji, Felsefe, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 307 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 255 gr
Perakende Satış Fiyatı 229,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2015
Yazar Kecia Ali
Çeviren Adnan Bülent Baloğlu
Sunuş Adnan Bülent Baloğlu
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset