Devrimci Şiddet

1960’ların ortalarından itibaren dünyanın birçok yerinde, eş zamanlı olarak, şiddete, yani silahlı mücadeleye yönelen toplumsal hareketler ortaya çıktı. Bu hareketler genellikle, mevcut siyasi, ekonomik ya da kültürel düzene bir itiraz olarak, çoğunlukla öğrenci ve işçi grupları içinden doğdu ve zaman içinde silahlı mücadeleye dönüştü.

1960’ların ortalarından itibaren dünyanın birçok yerinde, eş zamanlı olarak, şiddete, yani silahlı mücadeleye yönelen toplumsal hareketler ortaya çıktı. Bu hareketler genellikle, mevcut siyasi, ekonomik ya da kültürel düzene bir itiraz olarak, çoğunlukla öğrenci ve işçi grupları içinden doğdu ve zaman içinde silahlı mücadeleye dönüştü.

Şiddet ve toplumsal hareketler uzmanı Isabelle Sommier burada özel olarak sanayileşmiş, kapitalist ve demokratik ülkeleri ve bu ülkelerdeki silahlı örgütleri ele alıyor: İtalya’da Kızıl Tugaylar (BR), Almanya’da Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF), Japonya’da Japon Kızıl Ordusu (ARJ), Fransa’da Doğrudan Eylem (AD), ABD’de Weather Underground Organization (WUO). Devrimci Şiddet böylece, demokrasi kültürünün en gelişmiş biçimde yaşandığı bu ülkelerdeki siyasi durumla, bugün var olan iletişim kanallarının sözünün bile edilemeyeceği o günlerde özellikle üniversite öğrencisi gençlerin, Japonya’dan ABD’ye, aynı anda ve hayatları pahasına toplumu kurtarmak için eyleme geçmeleri arasında da bir bağlantı kurmuş oluyor.

68 Mayısı’ndan sonra yeniden ortaya çıkan solun devrimci şiddetinin istikametine ışık tutan bu önemli eseri Ömer Laçiner’in önsözüyle sunuyoruz.

 

1965 doğumlu. Sosyoloji profesörüdür. 2002-2009 arası Sorbonne'da Politika Araştırmaları Merkezi'nin yöneticiliğini yaptı. Politik şiddet ve toplumsal hareketler konularında uzmandır. Eserleri: La violence politique et son deuil. L'après 68 en France et en Italie, Presses Universitaires de Rennes, 1998; Les mafias, Montchrestien, 1998; Le terrorisme, Flammarion, 2000; Les nouveaux mouvements contestataires à l'heure de la mondialisation, Flammarion, 2001 (yeni baskısı 2005); Officier et communiste dans les guerres coloniales, Jean Brugié ile birlikte, Paris, Flammarion, 2005; Radiographie du mouvement altermondialiste, Eric Agrikoliansky ile birlikte, Paris, La Dispute, 2005; La France rebelle, Xavier Crettiez ile birlikte, Paris, Michalon, 2006.

Kitabın Adı Devrimci Şiddet
Orijinal Adı La Violence Révolutionnaire
ISBN 9789750510342
Yayın No İletişim - 1740
Dizi Politika - 102
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 149 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 130 gr
Perakende Satış Fiyatı 138,00 TL
Baskı 3. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Nisan 2012)
Yazar Isabelle Sommier
Çeviren Işık Ergüden
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset