Hep Muhalif Olmak

“Tüm teknolojik ve ekonomik gelişmelere karşın, ayrıcalık ve hiyerarşilere dayalı, baskı mekanizmalarıyla korunan insan ilişkileri biçimlerinin sonu gelmedi, sadece yeni biçimler aldı. Hep muhalif olmalıyız, çünkü insan onuruna yakışan, ayrıcalıklar, hiyerarşiler ve bunları korumak için kaçınılmaz olarak kurulan ve korunan, her türden baskı sistemlerinden, onların yerküreyi talan eden siyasetlerinden yana olmak değil."
“Tüm teknolojik ve ekonomik gelişmelere karşın, ayrıcalık ve hiyerarşilere dayalı, baskı mekanizmalarıyla korunan insan ilişkileri biçimlerinin sonu gelmedi, sadece yeni biçimler aldı. Hep muhalif olmalıyız, çünkü insan onuruna yakışan, ayrıcalıklar, hiyerarşiler ve bunları korumak için kaçınılmaz olarak kurulan ve korunan, her türden baskı sistemlerinden, onların yerküreyi talan eden siyasetlerinden yana olmak değil.”

Nuray Mert’in, küreselleşmenin “Türk liberallerince” algılanma biçimleri, bu algılamanın yoksulluğa/yoksullara karşı körleştirici etkisi, bu toplumsal “sterilizasyon” isteğiyle de bağlantılı din korkusu... ve bütün bunlar karşısında siyasetin gerekliliği üstüne yazıları...

Ahlâkçılık ve “duygu sömürüsü” yapmaksızın sosyal hayata, kamusallığa dair bir ahlâkın gerekliliğini duyuran, “öfke yazısı” üslûpçuluğuna kapılmadan, serin bir kararlılıkla siyasetin anlamına sahip çıkan yazılar...

1960 Trabzon doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Tarih Bölümleri’nde lisans eğitimi alan Mert, aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde yüksek lisansını (Prens Sabahaddin ve Terakki Mecmuası), Siyaset Bilimi Bölümü’nde de doktorasını (Erken Cumhuriyet Döneminde Laik Düşünce) tamamladı.

Kitabın Adı Hep Muhalif Olmak
ISBN 9789754709292
Yayın No İletişim - 749
Dizi Politika - 36
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 279 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 12,96 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2001
Yazar Nuray Mert
Editör Asena Günal
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset