Bir Zamanlar Anadolu`da

Modernleşmenin o acımasız, o hızlı “değişim” gücüne yüzyıllar boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu da dayanamıyor. Geleneksel doku bozuluyor, yerini “yeni” olana bırakıp tarih oluyor. Romanları, şiirleri ve gazete yazılarıyla tanıdığımız Tahir Abacı, bu hızlı değişim sürecinden “arta kalan”, kendini az da olsa kurtaran Anadolu’yu anlatıyor.

Modernleşmenin o acımasız, o hızlı “değişim” gücüne yüzyıllar boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu da dayanamıyor. Geleneksel doku bozuluyor, yerini “yeni” olana bırakıp tarih oluyor. Romanları, şiirleri ve gazete yazılarıyla tanıdığımız Tahir Abacı, bu hızlı değişim sürecinden “arta kalan”, kendini az da olsa kurtaran Anadolu’yu anlatıyor. Abacı, her biri ayrı yeri, ayrı güzelliği konu alan yazılarda “iç çekip” nostalji yapmıyor; aksine yitip gidenlerin önemini, değerini vurgulayıp unutmamaya çağırıyor. Edebî tattaki bu yazılarda, kasabalarda dolaşacak evlere konuk olacak ya da eski taşra otellerinde konaklayacaksınız; çiçeklerin rayihalandırdığı bahçelerde gezecek, mahalli şairlerden dörtlükler, “yurttan sesler” korosundan türküler dinleyip kâh neşelenecek kâh hüzünleneceksiniz...

1951 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Malatya Turan Emeksiz ve Elazığ liselerinde sürdürdükten sonra Malatya Özel Fırat Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenime Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı ve İstanbul Üniversitesi’nde sürdürerek Gazetecilik Enstitüsü ile Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. İktisat Fakültesi’nde Siyaset Bilimi dalında 'Türk Şiirinde Siyasallaşma' teziyle master yaptı. İstanbul’da serbest avukat olarak çalıştı. İlk ürünleri Malatya dergi ve gazetelerinde çıktı. Orada on sayılık Çağ dergisini çıkardı. 1969’dan başlayarak Papirüs, Yeni Dergi, Yarına Doğru, Birikim, Yazko Edebiyat, Varlık, Sanat Olayı, Adam Sanat, Defter, kuram, Yeni Biçem, Adam Öykü, Ludingirra gibi çok sayıda dergide şiir, hikaye, eleştiri ve incelemesi yayınlandı. On sekiz sayı çıkan Yarına Doğru dergisini yönetti. Radikal gazetesinin haftalık pazar eki `Radikal İki`de haftalık yazılar yazdı.
ESERLERİ: Odaları Utandıran Dağlar (şiir, 1976),Gelin Ömrümüz (hikaye, 1976), Basit Şeyler (şiir, 1980), Nasreddin Hoca (çocuk şiiri,1980), Ağır Akan Su (roman, 1990), Sıcak Hayat (şiir, 1994), Aynada Bir Yüz (roman, 1995), İkinci Adım (roman, 1999), Bir Zamanlar Anadolu’da (deneme, 1999), Harput-Elazığ Türküleri (inceleme, 2000)
Kitabın Adı Bir Zamanlar Anadolu`da
ISBN 9789754707502
Yayın No İletişim - 569
Dizi Memleket Kitapları - 4
Alan Tarih
Sayfa 224 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 188 gr
Perakende Satış Fiyatı 15,28 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1999
Yazar Tahir Abacı
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Fatoş Gencosman
Kapak Resmi Cemal Karabaş
Uygulama Hüsnü Abbas
Cilt Sena Ofset, Uğur Mücellit
Baskı Sena Ofset