Kültür, Kimlik, Politika
Mardin’de Kültürlerarasılık

Mardin, Türkiye’nin meşhur ve görülmek istenen tarihî şehirlerinden biri… Başka yerlerde birbirine hasım bilinen farklı kimliklerin bir arada yaşayabildiği, kardeşlik ve hoşgörünün örnek yurdu olarak gösterilen bir yer. Sadece turistik değil, siyasi bir ilgiye de mazhar olan bir “mozaik“... Engin Sarı’nın kitabı, bu Mardin imgesinin ne derece güzelleme, ne derece gerçek olduğuna eğiliyor.
Mardin, Türkiye’nin meşhur ve görülmek istenen tarihî şehirlerinden biri… Başka yerlerde birbirine hasım bilinen farklı kimliklerin bir arada yaşayabildiği, kardeşlik ve hoşgörünün örnek yurdu olarak gösterilen bir yer. Sadece turistik değil, siyasi bir ilgiye de mazhar olan bir “mozaik“...
Engin Sarı’nın kitabı, bu Mardin imgesinin ne derece güzelleme, ne derece gerçek olduğuna eğiliyor.
Kültür bize, insanların birbirleriyle bireysel ve kolektif iletişim kurarak yaşamlarını nasıl anlamlı kıldıklarını gösterir. Her şeyi belirlediği varsayılan ekonomi ve siyaset gibi etkinlikleri de etkileyen bir anlam çerçevesidir bu. 
Engin Sarı, “kültür”ün bu geniş ufkundan Mardin’e bakıyor.
Farklı etnisite, kimlik ve aidiyetlerden Mardinlilerin konuştukları; hayatı, kendilerini, diğerlerini ve şehirlerini anlattıkları bir çalışma bu.
Mardinli kimliği ve Mardin şehrinin simgesel içeriğinin hangi koşullarda inşa edildiğini, kimlerin ve nelerin bunun dışında tutulduğunu, Mardinlilerle “beraber“ tartışan bir çalışma.
Siyaset, antropoloji, kültürlerarası iletişim temelinde etnografik bir şehir, hemşehrilik ve dönem analizi.

1977 Ankara doğumlu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde yaptı. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo-Televizyon-Sinema Anabilim Dalı’nda tamamladı. Kültürlerarası iletişim, iletişim etnografisi, kültürel kimlikler, çokkültürlülük ve alternatif medya, bilgi kuramı ve yöntembilim alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu alanlarda ulusal ve uluslararası akademik etkinliklerde bildirileri ve yayımlanmış makaleleri vardır. Halen Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmaktadır.

Üst Başlık Kültür, Kimlik, Politika
Kitabın Adı Mardin’de Kültürlerarasılık
ISBN 9789750507915
Yayın No İletişim - 1502
Dizi Memleket Kitapları - 16
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 391 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 318 gr
Perakende Satış Fiyatı 33,33 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2010
Yazar Engin Sarı
Editör Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Engin Sarı
Uygulama Nurgül Şimşek, Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Güzel
Dizin Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset