Bağımlılık Asla Sadece Bağımlılık Değildir

Bağımlılık olgusunu sosyolojik, siyasi ve tarihsel bağlamında ele alan bu kitapta Kültegin Ögel gerek akademik gerek toplumsal söylemlerde bağımlılığın nasıl inşa edildiğini zengin ve akıcı örneklerle incelerken bireysel düzlemde bağımlılığın çok katmanlı bir olgu olduğunu ortaya koyuyor.

Bağımlılık olgusunu sosyolojik, siyasi ve tarihsel bağlamında ele alan bu kitapta Kültegin Ögel gerek akademik gerek toplumsal söylemlerde bağımlılığın nasıl inşa edildiğini zengin ve akıcı örneklerle incelerken bireysel düzlemde bağımlılığın çok katmanlı bir olgu olduğunu ortaya koyuyor. Kahve, alkol, tütün ve afyon kullanımının sömürgecilik, endüstrileşme, Avrupa burjuvazisi ve işçi sınıfıyla kesişme noktalarından; meyhaneler ve alkol yasakları üzerinden yapılan birey, kamu ve iktidar tartışmalarına kadar bağımlılığın tarihsel arkaplanını sunuyor. Bağımlılık yapan bazı maddelerin kullanımı mümkün ve meşru iken bazılarının yasak olmasını belirleyen ölçütleri, bireysel özgürlükler ile toplumsal yasaklar arasındaki hassas dengeyi analiz ediyor. Tıbbi ve akademik jargondan uzak, herkesin anlayabileceği bir dille yazılmış bu eserde, Ögel, madde kullanımının yoksullukla ve toplumsal eşitsizlikle olan ilişkisini analiz edip bağımlılık üzerinden yapılan damgalamanın sınıfsal kimlikle nasıl iç içe geçtiğini gösterirken okuru bağımlılık olgusunu etiketlemeden anlamaya davet ediyor.

1964 Ankara doğumlu. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde başlayan ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlığına, aynı hastanede AMATEM ve ÇEMATEM kliniklerinde çalışarak bağımlılık uzmanlığını da eklemiştir. Çeşitli üniversitelerde çalışan Ögel, 2010 yılında profesör unvanını almıştır. Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF, Avrupa Birliği gibi kuruluşlarda bağımlılık ve riskli davranış gösteren çocuklara yönelik projeler yürütmüştür. Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi birçok resmî kurumda danışmanlık yapmıştır. Bağımlılık alanında dokuz kitabı, çok sayıda araştırması vardır ve bu alanda çalışan Yeniden Derneği’nin kurucusudur. Halen araştırmalarına devam etmekte, hastalarına yardımcı olmaya çalışmakta, yazılarını yazmakta, projeler yürütmekte, Moodist Psikiyatri Nöroloji Hastanesi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nin danışmanlığını sürdürmektedir.

Kitabın Adı Bağımlılık Asla Sadece Bağımlılık Değildir
ISBN 9789750529627
Yayın No İletişim - 2934
Dizi Bugünün Kitapları - 250
Alan Popüler Kültür
Sayfa 264 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 202,00 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2023 (1. baskı - Ekim 2020)
Yazar Kültegin Ögel
Editör Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit