Depresyon İmparatorluğu
Yeni Bir Tarihçe

Jonathan Sadowsky Depresyon İmparatorluğu ’nda ruh ile beden arasındaki ilişkiye dair kadim tartışmayı ele aldıktan sonra, 20. yüzyılda psikiyatrinin ve farmakolojinin akıl sağlığı alanında çığır açan çalışmaları, nihayet bizzat hastaların tanıklıkları eşliğinde depresyonun kültür tarihini inceliyor.

Bugün dünyada 300 milyondan fazla insan depresyon teşhisi almış durumda. Tıp çevrelerinde bir depresyon salgınından bahsediliyor. Oysa tarih boyunca depresif olmak bir hastalıktan ziyade bir ruh hali olarak görüldü ve melankolik olmakla eşanlamlı kullanıldı. Sık sık yaratıcılığın ve ayrıcalıklı bir varoluşun işareti olarak görülen bu gizemli rahatsızlık,her dönem kalabalıkların ilgisini çekti ve tartışmaların odağında yer aldı.Jonathan Sadowsky Depresyon İmparatorluğu ’nda ruh ile beden arasındaki ilişkiye dair kadim tartışmayı ele aldıktan sonra, 20. yüzyılda psikiyatrinin ve farmakolojinin akıl sağlığı alanında çığır açan çalışmaları, nihayet bizzat hastaların tanıklıkları eşliğinde depresyonun kültür tarihini inceliyor. İnsan ıstırabının zamandan ve mekândan bağımsız sürekliliğini vurgularken farklı kültürlerin sıkıntı ve kederi nasıl deneyimlediklerini, manevi acıyı ne tür yöntemlerle dindirmeye çalıştıklarını gösteriyor. Yazar psikolojik, toplumsal ve biyolojik temelleri olan bu karmaşık rahatsızlığın günümüzün kâr güdümlü tıp kültüründe nasıl kavrandığını tartışmayı da ihmal etmiyor:Antidepresanların etkinliği, çok tartışmalı elektrokonvülsif tedavinin etik sınırları, psikoterapinin imkânları ve depresif bulguları kılavuzlaştırma çabaları... Sadowsky depresyonun geçmişini anlamaya çalışırken, geleceğini daha iyi yönetebilmek için topluma ipuçları veriyor.

JONATHAN SADOWSY Wesleyan Üniversitesi’nde tarih eğitimini tamamladıktan sonra, Stanford Üniversitesi’nden yüksek lisans ve John Hopkins Üniversitesi’nden doktora dereceleri aldı. Halen profesörlük kazandığı Case Western Reserve Üniversitesi Tarih Bölümü başkanlığı görevini yürütüyor. Uzmanlık alanı olan deliliğin kültürlerarası karşılaştırmalı incelemesi, tıp ve psikiyatri tarihi konularında ders veriyor.Yazarın akıl hastalıklarının tedavisi, psikanaliz, depresyon konularında  yayımlanmış pek çok kitabı ve makalesi bulunuyor.

Kitabın Adı Depresyon İmparatorluğu
Alt Başlık Yeni Bir Tarihçe
ISBN 9789750535062
Yayın No İletişim - 3303
Dizi Bugünün Kitapları - 281
Alan Psikoloji
Sayfa 277 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 222,00 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 2023 (1. baskı - Haziran 2023)
Yazar Jonathan Sadowsky
Çeviren Biray Anıl Birer
Editör Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Yağmur Yıldırımay Bayrakçı
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
''Yeni bir 'imparatorluk': Depresyonla şizofreni aynı değil...''
Jonathan Sadowsky kaleme aldığı 'Depresyon İmparatorluğu', İletişim Yayınları'ndan çıktı. Sadowsky, “Büyük gelişmeler, neoliberal ahlakı aşarsak gelecek” dedi. Tıp tarihi ve psikiyatri tarihi üzerine uzmanlaşmış olan Jonathan Sadowsky’nin 'Depresyon İmparatorluğu' kitabı geçmişte hastalık üzerine yapılan teşhisleri ve tedavi yöntemlerini anlatırken aynı zamanda hastalığın geleceğini yönetebilmek adına kapsamı geniş ipuçları da veriyor.
03.08.2023 - Gazete Duvar