Demiryolu, genellikle Batı’yla ve kolonizasyonla özdeşleşmiş bir imge. Anadolu’ya ve hafızamıza Batılılaşma çabaları sırasında giren tren ve demiryolu ise pek çok mani, bilmece, ninni ve türküde yer alıyor; edebiyat metinlerinde de tekrarlanan bir motif olarak ortaya çıkıyor.

Demiryolu, genellikle Batı’yla ve kolonizasyonla özdeşleşmiş bir imge. Anadolu’ya ve hafızamıza Batılılaşma çabaları sırasında giren tren ve demiryolu ise pek çok mani, bilmece, ninni ve türküde yer alıyor; edebiyat metinlerinde de tekrarlanan bir motif olarak ortaya çıkıyor. Ancak Türk toplumunun hafızasında da kolonyal bir imge olan trenle edebiyat arasında kurulmuş tuhaf bir bağdan söz edebilir miyiz acaba?

Beril Işık, çalışmasını bu soru etrafında örüyor. Demiryolu/tren imgesini, bir iktidar alanı olarak tarif ediyor ve bu iktidar imgesini Orhan Pamuk’un romanlarında Batılılaşma, modernleşme, Doğu-Batı ve kimlik sorunları temaları zemininde incelerken; bu imgenin çevresiyle birlikte nasıl dönüştüğünü ve bu dönüşümün “düzen ve iktidar” marifetiyle gerçekleşen kolonyal bir dönüşüm olduğunun altını çiziyor.

Aydınlıktan Karanlığa İktidar, yalnızca Orhan Pamuk okurlarına keyifli bir okuma sunmuyor, aynı zamanda postkolonyal ve postmodern eleştiri alanında da zihin açıcı bir okuma vaat ediyor.

1956'da Ağrı'da doğdu. 1972'de Nişantaşı Kız Lisesi'ni, 1978'de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni bitirdi. Aktif muayenehane hayatına son vererek 2004'te girdiği Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde 2008'de lisans, 2011'de yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Kitabın Adı Aydınlıktan Karanlığa İktidar
Alt Başlık Orhan Pamuk Romanlarında Demiryolu
ISBN 9789750510311
Yayın No İletişim - 1737
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 28
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 199 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 167 gr
Perakende Satış Fiyatı 5,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2012
Yazar Beril Işık
Editör Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Dalya Behar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset