Atruş'tan Maxmur'a
Kürt Mülteciler ve Kimliğin Yeniden İnşası

Arzu Yılmaz, göçte kurulan bu hayatı, bu dünyayı mültecilerin tanıklıklarıyla aktarıyor. Ama sadece bir mağduriyeti değil, mültecilerin nasıl aktör konumuna geçtiğini de.

Atruş ve Maxmur (Mahmur) adları, ortalama bir medya izleyicisine aşina gelebilir: Irak’ın kuzeyinde, binlerce Kürt’ün yaşadığı mülteci kamplarının bulunduğu yerler. Peki bu adların gerisinde ne var? 1990’larda “terörle mücadele” politikaları yüz binlerce Kürt’ü yerinden etti. Köyleri yakılan ya da zorla boşaltılan bölge halkının büyük kısmı ülkenin batısındaki illere göç ederken, bir kısmı da sınırı geçerek Irak’a yöneldi. Bugün Irak Kürdistanı’nda yaşayan Türkiye’den göç eden Kürtlerin sayısı 15 bini geçmiş bulunuyor.

Arzu Yılmaz, göçte kurulan bu hayatı, bu dünyayı mültecilerin tanıklıklarıyla aktarıyor. Ama sadece bir mağduriyeti değil, mültecilerin nasıl aktör konumuna geçtiğini de. Kaynağını uluslararası hukuktan alan mültecilik statüsünün tanımlanmasındaki ikiyüzlü yaklaşıma ve devletler arasındaki anlaşmaların çoğu zaman insan hakları karşısında galip gelmesine rağmen…


Atruş’tan Maxmur’a - Kürt Mülteciler ve Kimliğin Yeniden İnşası, mültecilik deneyiminin toplumsal ve siyasal kimliğin yeniden inşa edilmesine etkisini ele alan, canlı bir araştırma.

“Yılmaz’ın isabetli bir zamanda yayımlanan, güçlü ampirik verilere ve teorik bir okumaya dayanan bu çalışması, 15 bin kişilik bir Kürt grubunun ötesinde, Ortadoğu’nun ve giderek Avrupa’nın kaderini belirleyen mülteciliğin 21. yüzyıl insanlığının koşullarından birini oluşturmaya devam ettiğini gösteriyor.”

Hamit Bozarslan

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. On yıl boyunca çeşitli televizyon kanallarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. Akademik çalışmalarına 2003 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başladı. Uluslararası İlişkiler ve Kadın Çalışmaları Bölümleri’nde yüksek lisans yaptıktan sonra, 2015 yılında uluslararası ilişkiler üzerine teziyle doktorasını tamamladı. Bu kitap, Yılmaz’ın “Kürt Mülteciler ve Mülteci Öznenin Politik Kimliği” başlıklı doktora tezine dayanmaktadır.
Kitabın Adı Atruş'tan Maxmur'a
Alt Başlık Kürt Mülteciler ve Kimliğin Yeniden İnşası
ISBN 9789750520068
Kapak Görseli Ayn Sufni (Arzu Yılmaz Arşivi)
Yayın No İletişim - 2345
Dizi Araştırma-İnceleme - 387
Alan Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa 392 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 321 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2016
Yazar Arzu Yılmaz
Editör Merin Sever, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Düzelti Merve Öztürk, Melike Işık Durmaz
Dizin Melike Işık Durmaz
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit